Mikrofony do nagrywania dźwięków otoczenia

Lista mikrofonów do nagrywania dźwięków otoczenia. Tu tworzymy swego rodzaju zestawienie najciekawszych mikrofonów, które warto poznać i użyć w naszych nagraniach pejzaży dźwiękowych. Spis ten, ma nam przypominać, które mikrofony poznaliśmy, polubiliśmy i może zakupimy do naszego składu mikrofonów terenowych.

Ten spis jest odrobinę bez ładu i składu, ale traktujemy go jako notatkę by nie zapomnieć. Mikrofony dochodzą do naszego zestawienia – jest to lista otwarta, powiększająca się co jakiś czas. Na ten moment skupiliśmy się na najpopularniejszych mikrofonach do nagrań terenowych (w tym nagrań przyrody i nagrań otoczenia).

Jaki mikrofon do nagrań terenowych?

Jaki mikrofon do nagrań terenowych? To mikrofon o możliwe najmniejszych szumach własnych, jak najszerszym zakresie nagrywanych częstotliwości oraz musi być odporny na warunki atmosferyczne. Niestety by zbudować idealny mikrofon, który spełni wszystkie kryteria potrzebna jest niesamowita wiedza i doświadczenie. Nie wiele firm potrafi stworzyć takie połączenie – a te modele, którym się udało nie należą do tanich mikrofonów.

Przed wyborem idealnego mikrofonu musimy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy i jaki budżet możemy poświęcić na mikrofony. Oczywiście są to jedne z najważniejszych elementów całego naszego zestawu. Na pewno lepiej jest mieć lepsze mikrofony i gorszy rejestrator.

Tanie mikrofony, w większości przypadków nie nadają się do rejestracji cichych źródeł dźwięku. Posiadają one wysokie szumy własne, niski zakres częstotliwości rejestrowanych oraz różnego typu zniekształcenia dźwięku. Całość daje mało wyraźny, zaszumiony i ogólnie nieciekawy obraz nagranego otoczenia.

Jak nagrywać dźwięki otoczenia w Mono czy Stereo?

Rodzaje mikrofonów do nagrań natury i otoczenia

Mikrofonów jest wiele, ale najważniejszym elementem jest oczywiście obok szumów własnych ich charakterystyka (pole działania). Mikrofony występują w wielu konstrukcjach

Cena mikrofonu – jak ustaliliśmy grupy?

Postanowiliśmy zrobić zestawienie na bazie jednego mikrofonu. Czasem są to mikrofony stereo zamknięte w jednej obudowie, czasem do nagrań w stereo potrzebujemy dwóch lub więcej sztuk. Ze względu na różnego typu zestawy, które możemy złożyć wytyczną do podziału była cena jednostkowa za jeden mikrofon.

Cena końcowa, będzie zależała od ilości mikrofonów, które wykorzystamy w naszym zestawie. Jednocześnie nie przedstawialiśmy tu zestawów wielo-mikrofonowych do specjalistycznych zastosowań audio.

Mikrofony budżetowe do 1500zł

Jako mikrofony budżetowe rozumiemy wszystkie mikrofony od 1000zł do 3000zł (za sztukę, jeśli stereo lub parę mikrofonów stereo). Uznaliśmy, że w tym przedziale może znaleźć się kilka mikrofonów wartych bliższego poznania. Adekwatnie niska cena i szeroka dostępność, to duży atut na początku przygody z nagrywaniem dźwięku.

Wiele osób za pomocą tanich mikrofonów tworzy naprawdę świetne nagrania. Nie należy się ich bać, a ich niska cena pozwoli nam w zdobywaniu doświadczenia.

Wielu profesjonalnych dźwiękowców również posiada te mikrofony do konkretnych niszowych zastosowań. Idealny dźwięk nie zawsze jest pożądany. Czasem ciekawe zniekształcenia charakterystyczne dla danego mikrofonu mogą być zaletą a nie wadą.

Mikrofony na bazie Primo EM272

Mikrofony Clippy XLR EM272

Mikrofony Primo EM272 – to miniaturowe, mało-membranowe mikrofony typu Omni. Ze względu na niskie szumy własne idealne nadają się do rejestracji dźwięku w plenerze. Lekkie, małe, tanie i do tego z niskimi szumami. Świetny wybór na pierwsze mikrofony stereo AB.

Możemy zdecydować się na zakup samych kapsułek Primo EM272 lub zakup gotowych zestawów na bazie Primo EM272. Koszt pojedynczej kapsułki to raptem 67zł, koszt dwóch sparowanych gotowych mikrofonów zaczyna się od 480-530zł. (na zdjęciu Mikrofony Clippy XLR EM272).

T.bone SC 140 (para stereo)

T.bone SC 140 (para stereo)

Niesamowicie tania para mikrofonów stereo (cardioidalne) z bardzo niskimi szumami własnymi 9,5db. To mogą być bardzo ciekawe mikrofony do nagrań X/Y, niestety nie ma wiele informacji, jak sprawdzają się podczas nagrań terenowych (w tym np. nagrań natury).

Oczywiście cena niesamowicie niska może skutkować słabą jakością odwzorowania dźwięków, ale jak pisaliśmy – nie udało się nam odnaleźć konkretnych testów tych mikrofonów. Może przeprowadzimy kiedyś testy modelu T.bone SC 140.

Oktava MK 012

Oktava MK 012 to klasyka – mikrofony produkowane w Rosji od wielu lat. Raczej aktualnie bardziej ciekawostka, niż mikrofony które możemy polecić do nagrań. Niestety posiadają dość spore szumy własne, niemniej wiele osób wspomina te modele bardzo dobrze. Najtańszy pojedynczy mikrofon kardio to kwota ok. 800zł.

Mikrofony MK 012 bazują na wymiennych kapsułach o charakterystykach kardioidalnej, superkardioidalnej i dookólnej. Możemy zakupić podstawowy zestaw cardio lub wybrać rozbudowany zestaw stereo z dodatkowymi kopułkami. Niestety mimo solidnej konstrukcji mikrofony posiadają dość duży własny hałas.

sE Electronics SE8 (para stereo)

Bardzo fajne budżetowe mikrofony, które możemy zakupić w parze dobranej pod stereo. Koszt zestawu waha się pomiędzy 1700-1900zł w zależności od sklepu. Model SE8 charakteryzuje się małą wartością self-noise, co przekłada się na bardzo czysty nagrywany dźwięk. W parze możemy zadziałać i stworzyć ciekawy zestaw pod stereo w formacie X/Y. Na pewno ciekawa alternatywa dla BP4025 czy Rode NT4.

Mikrofony dobrej jakości do 3000zł

Audio-Technica AT4022

To nasze aktualnie ulubione omni w naszym zestawie mikrofonów. Mieliśmy kupić zestaw Oktava MK12 ale padło na Audio-Technica AT4022 i jesteśmy bardzo zadowoleni. Mniejsze szumy własne i bardzo naturalny dźwięk. Jedną wadą może być problem podczas nagrania w niskich temperaturach. Mikrofony niestety przy spadku temperatury dają słabą jakość dźwięku (trzaski). Jeśli nie nagrywamy zimą, to nie ma tu problemu, ale warto o tym pamiętać. Mikrofony (para AT4022) idealne do nagrywania przyrody w konfiguracji AB.

Audio-Technica AT4021

mikrofon Audio-Technica AT4021

Świetne mikrofony cardioidalne, które są odrobinę lepsze (niestety 3 razy droższe) od Rode NT5. Idealne mikrofony pod nagrania typu X/Y. Ze względu na potrzebę ustawienia ich na barze (poprzeczce pod X/Y) są dużo mniej mobilne od mikrofonu BP4025. Jednak ich rozdzielenie, to również dużo większa elastyczność podczas nagrywania oraz możliwość zmiany ustawień.

Austrian Audio CC8 (para stereo)

Podobno bardzo dobre mikrofony do zastosowań stereo w konfiguracji X/Y. To niemal dwukrotnie droższy mikrofon w porównaniu do sE8, ale nadal dość budżetowy zestaw do nagrań stereo. Niskie szumy i dobra jakość nagrywanych dźwięków. Trzeba będzie kiedyś przetestować taką parę.

Lewitt LCT 540 SUBZERO

Lewitt LCT 540 SUBZERO - mikrofon idealny do nagrań terenowych

Wielkomembranowy (1 calowa membrana) mikrofon studyjny, który jednak w ustawieniu X/Y oraz IRT Cross daje świetne nagrania. Czy warto inwestować w tak duże mikrofony? Jeśli poszukujesz najniższych szumów własnych oraz piękną charakterystykę dźwięku w dobrej cenie Lewitt LCT 540 SUBZERO będzie idealnym rozwiązaniem. Mikrofon kosztuje 3000-3100zł za sztukę. Oczywiście do nagrań będziemy potrzebowali party lub czterech sztuk (IRT Cross Setup).

Czyli nasze mikrofony do zestawu będą kosztowały od 6000-12000zł minimum. Wydaje się to dużo, jednak w tej cenie otrzymujemy świetny zestaw na lata.

Audio-Technica BP4025

Prawdopodobnie fajny, uniwersalny i kompaktowy mikrofon Stereo. Trochę nas korci przetestować ten model mikrofonu podczas długich wycieczek w nieznane. Niska waga i kompaktowa wielkość to ideale walory podczas podróży.

Oktava MK-4012

Rode NTG5

To pierwszy mikrofon typu shotgun (mikrofon kierunkowy) w naszym zestawieniu. W bardzo dobrej cenie otrzymujemy dobrej jakości, lekki mikrofon kierunkowy o niskich szumach własnych. Dodatkowo w pudełku znajdziemy sporo akcesoriów przydatnych podczas nagrywania. W cenie 2400-2600zł to bardzo dobra oferta i bardzo przyzwoity mikrofon. Przyda się podczas nagrywania dźwięków otoczenia ale również podczas nagrywania np. dialogów w plenerze.

Mikrofony ze średniej półki do 5000zł

W średniej półce cenowej wchodzimy w kwoty rzędu 4500-5000zł za mikrofon (oraz więcej). To już naprawdę dobre mikrofony jakościowo i na pewno wytrzymają wiele lat. Nie jest to jeszcze szczyt marzeń domorosłego dźwiękowca, ale z powodzeniem można na nich realizować płatne zlecenia.

To taki słodki punkt pomiędzy jakością a ceną. Jak wcześniej napisaliśmy, tego typu mikrofony często wykorzystywane są podczas płatnych zleceń, co oznacza że dobry mikrofon nie musi kosztować od razu miliona.

Rode NT-SF1

Mikrofon ambisoniczny, tańszy brat modelu Soundfield SPS 200. To właśnie niższa cena i dobre opinie, nakłaniają nas do przetestowania tego mikrofonu. Mikrofon przydatny, gdy chcemy tworzyć nagrania VR/360.

DPA d:dicate 2006A

Bardzo ciekawy mikrofon Omni. Interesuje nas w szczególności pod ustawienia typu AB do nagrań terowych. Młodszy brat modelu 4006A, ale wyda się być dobrą alternatywą cenową. Kwota pary nie powinna przekroczyć 8500zł.

Sennheiser MKH 40-P48

Niestety już nieprodukowane mikrofony Cardio. Wyróżnia ich dość naturalne oddanie dźwięku, bardzo dobra odporność przed wilgotnością i dość dobra niezawodność. Chyba udany kompromis ceny do jakości dla zastosowań Stereo w plenerze.

Sennheiser Ambeo VR Mic

Kolejny ciekawy mikrofon typu 360 idealny do nagrań dla przemysłu filmowego. Mikrofon porównywalny z Rode NT-SF1 jednak o wyższej cenie. Aktualnie różnica jest dość spora, patrząc na akcesoria jakie musimy dokupić do Ambeo w stosunku do pakietu, który otrzymujemy z Rode. Niemniej jest to bardzo ciekawy mikrofon, który przez wielu jest uważany za lepszy od modelu NT-SF1. To oczywiście kwestia własnych preferencji oraz preferencji klienta, dla którego wykonujemy nagranie.

Mikrofony Hi-End – powyżej 5000zł

Oczywiście nie mogło zabraknąć mikrofonów z najwyższej półki, gdzie nie istnieje słowo kompromis. To chyba najbardziej oczekiwane testy dla nas niesamowitego sprzętu. Oczywiście, do zakupu trzeba sporo pozbierać, gdy jeden mikrofon kosztuje nawet 30 tysięcy złotych.

Tę grupę będziemy rozwijać z czasem – po pierwsze, osoby chcące wydać takie pieniądze, powinny sprawdzić, przetestować i odsłuchać mikrofony przed zakupem. Kolejną sprawą, jest ciężka dostępność do mikrofonów w wypożyczalniach, co ogranicza do nich dostęp wielu osobom.

Zestawienie tak drogich mikrofonów traktujemy raczej jako ciekawostkę, niż konkretne polecenia zakupowe. Przy tych budżetach, każdy powinien sam wybrać modele i zestawy, które odpowiadają na potrzeby oraz jakość nagrań spełnia nasze oczekiwania dźwiękowe.

DPA d:dicate 4006A

Cena premium i jakość premium. Gdzie para mikrofonów Omni to ponad 18 tyś złotych. To olbrzymi wydatek, ale może warto pomyśleć o wykorzystaniu w nagraniach terenowych. Zobaczymy, czy uda się przetestować ten model mikrofonów.

Nevaton MC 50 QUAD

Nevaton MC 50 QUAD - mikrofon stereo do nagrań przyrody

Prawdopodobnie najciekawszy technologicznie i najlepszy mikrofon stereo do nagrań przyrody i otoczenia. Również idealny w studio, do nagrań muzycznych. Nowatorska budowa, ciekawe rozwiązania technologiczne oraz szum własny jedyne 4dB. Wielko-membranowy mikrofon X/Y oraz Quadro-Sound.

Nevaton VR

Nevaton VR - Ambisonic Microphone

Prawdopodobnie najlepszy mikrofon 3D bazujący na 4 mikrofonach. Nevaton VR to cena premium, budowa w oparciu o duże membrany oraz szumy własne tylko 4dB. Nevaton to producent, który poświęcił się produkcji mikrofonów z najwyższej półki o niesamowitych konstrukcjach i budowie. Prawdopodobnie najlepsze mikrofony, do nagrań terenowych oraz instrumentalno-wokalnych. Cena to ponad 26tyś złotych.