Mikrofony do nagrywania dźwięków otoczenia

Lista mikrofonów do nagrywania dźwięków otoczenia. Tu tworzymy swego rodzaju zestawienie najciekawszych mikrofonów, które warto poznać i użyć w naszych nagraniach pejzaży dźwiękowych. Spis ten, ma nam przypominać, które mikrofony poznaliśmy, polubiliśmy i może zakupimy do naszego składu mikrofonów terenowych.

Ten spis jest odrobinę bez ładu i składu, ale traktujemy go jako notatkę by nie zapomnieć. Mikrofony dochodzą do naszego zestawienia – jest to lista otwarta, powiększająca się co jakiś czas. Na ten moment skupiliśmy się na najpopularniejszych mikrofonach do nagrań terenowych (w tym nagrań przyrody i nagrań otoczenia).

Jaki mikrofon do nagrań terenowych?

Jaki mikrofon do nagrań terenowych? To mikrofon o możliwe najmniejszych szumach własnych, jak najszerszym zakresie nagrywanych częstotliwości oraz musi być odporny na warunki atmosferyczne. Niestety by zbudować idealny mikrofon, który spełni wszystkie kryteria potrzebna jest niesamowita wiedza i doświadczenie. Nie wiele firm potrafi stworzyć takie połączenie – a te modele, którym się udało nie należą do tanich mikrofonów.

Przed wyborem idealnego mikrofonu musimy zadać sobie pytanie, czego oczekujemy i jaki budżet możemy poświęcić na mikrofony. Oczywiście są to jedne z najważniejszych elementów całego naszego zestawu. Na pewno lepiej jest mieć lepsze mikrofony i gorszy rejestrator.

Tanie mikrofony, w większości przypadków nie nadają się do rejestracji cichych źródeł dźwięku. Posiadają one wysokie szumy własne, niski zakres częstotliwości rejestrowanych oraz różnego typu zniekształcenia dźwięku. Całość daje mało wyraźny, zaszumiony i ogólnie nieciekawy obraz nagranego otoczenia.

Jak nagrywać dźwięki otoczenia w Mono czy Stereo?

Na początek można spokojnie nagrywać w Mono, jednak wraz z rejestracją coraz lepszych dźwięków, przychodzi moment by przejść na stereo. Większość mikrofonów dostępna jest w mono, chodź coraz częściej pojawiają się konstrukcje stereo.

Profesjonalne nagrania powstają zarówno w mono jak i stereo, tylko od nas zależy w jakiej formie będziemy robić nagrania. Niemniej z roku na rok stereo wypiera nagrania monograficzne. Ale jak wspominaliśmy, wszystko zależy od naszych gustów oraz budżetu na mikrofony.

Rodzaje mikrofonów do nagrań natury i otoczenia

Mikrofonów jest wiele, ale najważniejszym elementem jest oczywiście obok szumów własnych ich charakterystyka (pole działania). Mikrofony występują w wielu konstrukcjach oraz gabarytach.

Jeśli chcemy nagrywać pejzaż dźwiękowy, najczęściej wybierzemy dwa mikrofony kadroidalne (czym jest mikrofon kardoidalny) lub omni. Występują również mikrofony stereo, posiadające w sobie dwie membrany kardoidalne lub omni. Przeważnie nagrywają one w konfiguracji X/Y.

Do nagrań pojedynczych dźwięków (np. śpiew jednego ptaka), musimy sięgnąć po mikrofony kierunkowe typu shotgun lub paraboliczne. Ta druga grupa charakteryzuje się najlepszą separacją dźwięku nagrywanego od otoczenia. Jest to mikrofon wyposażony w czaszę (dish), o dość sporych gabarytach. Pozwala nagrać dźwięk oddalony o dość duże odległości i idealnie wyciąć go z dźwięków otoczenia.

Ceny mikrofonów

Postanowiliśmy zrobić zestawienie na bazie jednego mikrofonu. Czasem są to mikrofony stereo zamknięte w jednej obudowie, czasem do nagrań w stereo potrzebujemy dwóch lub więcej sztuk. Ze względu na różnego typu zestawy, które możemy złożyć wytyczną do podziału była cena jednostkowa za jeden mikrofon.

Cena końcowa, będzie zależała od ilości mikrofonów, które wykorzystamy w naszym zestawie. Jednocześnie nie przedstawialiśmy tu zestawów wielo-mikrofonowych do specjalistycznych zastosowań audio.

Mikrofony budżetowe do 1500zł

Jako mikrofony budżetowe rozumiemy wszystkie mikrofony od 1000zł do 3000zł (za sztukę, jeśli stereo lub parę mikrofonów stereo). Uznaliśmy, że w tym przedziale może znaleźć się kilka mikrofonów wartych bliższego poznania. Adekwatnie niska cena i szeroka dostępność, to duży atut na początku przygody z nagrywaniem dźwięku.

Za pomocą tanich mikrofonów można tworzyć naprawdę świetne nagrania. Nie należy się ich bać, a ich niska cena pozwoli nam w zdobywaniu doświadczenia.

Wielu profesjonalnych dźwiękowców również posiada te mikrofony do konkretnych niszowych zastosowań. Idealny dźwięk nie zawsze jest pożądany. Czasem ciekawe zniekształcenia charakterystyczne dla danego mikrofonu mogą być zaletą a nie wadą.

Mikrofony ze średniej półki cenowej do 5000zł

W średniej półce cenowej wchodzimy w kwoty rzędu 4500-5000zł za mikrofon (oraz więcej). To już naprawdę dobre mikrofony jakościowo i na pewno wytrzymają wiele lat. Nie jest to jeszcze szczyt marzeń domorosłego dźwiękowca, ale z powodzeniem można na nich realizować płatne zlecenia.

To taki słodki punkt pomiędzy jakością a ceną. Jak wcześniej napisaliśmy, tego typu mikrofony często wykorzystywane są podczas płatnych zleceń, co oznacza że dobry mikrofon nie musi kosztować od razu miliona.

Mikrofony Hi-End – powyżej 5000zł

Oczywiście nie mogło zabraknąć mikrofonów z najwyższej półki, gdzie nie istnieje słowo kompromis. To chyba najbardziej oczekiwane testy dla nas niesamowitego sprzętu. Oczywiście, do zakupu trzeba sporo pozbierać, gdy jeden mikrofon kosztuje nawet 30 tysięcy złotych.

Tę grupę będziemy rozwijać z czasem – po pierwsze, osoby chcące wydać takie pieniądze, powinny sprawdzić, przetestować i odsłuchać mikrofony przed zakupem. Kolejną sprawą, jest ciężka dostępność do mikrofonów w wypożyczalniach, co ogranicza do nich dostęp wielu osobom.

Zestawienie tak drogich mikrofonów traktujemy raczej jako ciekawostkę, niż konkretne polecenia zakupowe. Przy tych budżetach, każdy powinien sam wybrać modele i zestawy, które odpowiadają na potrzeby oraz jakość nagrań spełnia nasze oczekiwania dźwiękowe.

Mikrofony do projektów DIY

Mikrofony na bazie Primo EM272 (Omni)

Mikrofony Clippy XLR EM272

Mikrofony Primo EM272 – to miniaturowe, mało-membranowe mikrofony typu Omni. Ze względu na niskie szumy własne idealne nadają się do rejestracji dźwięku w plenerze. Lekkie, małe, tanie i do tego z niskimi szumami. Świetny wybór na pierwsze mikrofony stereo AB.

Możemy zdecydować się na zakup samych kapsułek Primo EM272 lub zakup gotowych zestawów na bazie Primo EM272. Koszt pojedynczej kapsułki to raptem 67zł, koszt dwóch sparowanych gotowych mikrofonów zaczyna się od 480-530zł. (na zdjęciu Mikrofony Clippy XLR EM272).

Mikrofony kardoidalne

The T.bone SC 140

T.bone SC 140 (para stereo)

Niesamowicie tania para mikrofonów stereo (cardioidalne) z bardzo niskimi szumami własnymi 9,5db. To mogą być bardzo ciekawe mikrofony do nagrań X/Y, niestety nie ma wiele informacji, jak sprawdzają się podczas nagrań terenowych (w tym np. nagrań natury).

Oczywiście cena niesamowicie niska może skutkować słabą jakością odwzorowania dźwięków, ale jak pisaliśmy – nie udało się nam odnaleźć konkretnych testów tych mikrofonów. Może przeprowadzimy kiedyś testy modelu T.bone SC 140. (mikrofony sprzedawane również w parze stereo)

Specyfikacja:

 • Charakterystyka: Kardioidalna
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
 • SPL: max [dB SPL 1% THD] 130
 • Czułość: [mV / Pa] 12,6
 • Szum własny: 9.2 dB SPL (A)
 • Czułość: [dB re 1V / Pa] -38 dB
 • Stosunek sygnału do szumu: [dB (A)] 84.8
 • Przełącznik low-cut: <75 / <150 Hz
 • Czułość: 0 dB / -10 dB / -20 dB
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Waga mikrofonu: 80 g

Oktava MK 012

Oktava MK 012 to klasyka – mikrofony produkowane w Rosji od wielu lat. Raczej aktualnie bardziej ciekawostka, niż mikrofony które możemy polecić do nagrań. Niestety posiadają dość spore szumy własne, niemniej wiele osób wspomina te modele bardzo dobrze. Najtańszy pojedynczy mikrofon kardio to kwota ok. 800zł.

Mikrofony MK 012 bazują na wymiennych kapsułach o charakterystykach kardioidalnej, superkardioidalnej i dookólnej. Możemy zakupić podstawowy zestaw cardio lub wybrać rozbudowany zestaw stereo z dodatkowymi kopułkami. Niestety mimo solidnej konstrukcji mikrofony posiadają duży własny hałas (szum własny 18dB).

Specyfikacja:

 • Typ mikrofonu : mały mikrofon pojemnościowy
 • Charakterystyka kierunkowa: kardioidalna [Cardioid]
 • Możliwe dodatkowe kapsułki: hiperkardioidalna [Hypercardioid], dookólna [Omnidirectional]
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz -20 kHz
 • Szum własny: 18 dB SPL (A)
 • Wymiary: śrdnica 23mm, długość 128mm

sE Electronics SE8

Bardzo fajne budżetowe mikrofony, które możemy zakupić w parze dobranej pod stereo. Koszt zestawu waha się pomiędzy 1700-1900zł w zależności od sklepu. Model SE8 charakteryzuje się małą wartością self-noise, co przekłada się na bardzo czysty nagrywany dźwięk. W parze możemy zadziałać i stworzyć ciekawy zestaw pod stereo w formacie X/Y. Na pewno ciekawa alternatywa dla BP4025 czy Rode NT4. (mikrofony sprzedawane również w parze stereo)

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
 • Czułość: 25 mV/Pa (-32 dBV)
 • Max SPL: 139 / 149 / 159 dBSPL (pad 0/10/20 dB) (0,5% THD przy 1kHz).
 • Szum własny: 13 dB SPL (A)
 • Stosunek sygnału do szumu: 81 dB
 • Filtr dolnozaporowy: 80 / 160 Hz, 6 dB/Oct, przełączany.
 • Pad: 10 / 20 dB, przełączany
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Wymiary: Średnica: 23 mm, długość 120 mm.
 • Waga: 141 g

Audio-Technica AT4021

mikrofon Audio-Technica AT4021

Świetne mikrofony cardioidalne, które są odrobinę lepsze (niestety 3 razy droższe) od Rode NT5. Idealne mikrofony pod nagrania typu X/Y. Ze względu na potrzebę ustawienia ich na barze (poprzeczce pod X/Y) są dużo mniej mobilne od mikrofonu BP4025. Jednak ich rozdzielenie, to również dużo większa elastyczność podczas nagrywania oraz możliwość zmiany ustawień.

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz -20 kHz
 • Filtr dolnozaporowy 80 Hz, 12 dB na oktawę
 • Czułość: – 34 dB (19,9 mV) w odn. do 1 V przy 1 Pa*
 • Maksymalny poziom 146 dB SPL, 1 kHz przy 1% T.H.D.
 • Szum własny: 14 dB SPL (A)
 • Stosunek sygnału do szumu (S/N): 80 dB, 1 kHz przy 1 Pa*
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Wymiary 144,0 mm (długość) x 21,0 mm (maks. średnica korpusu)
 • Waga 119g

Austrian Audio CC8

Austrian Audio CC8 Stereo Set Mikrofon pojemnościowy z małą membraną

Bardzo dobre mikrofony do zastosowań stereo w konfiguracji X/Y. To niemal dwukrotnie droższy mikrofon w porównaniu do sE8, ale nadal dość budżetowy zestaw do nagrań stereo. Niskie szumy i dobra jakość nagrywanych dźwięków. Australian Audio zyskuje coraz większą liczbę wiernych fanów marki. W tym przedziale cenowym, jedna z ciekawszych ofert. Solidnie zbudowane mikrofony mało-membranowe dla wymagających osób. Na pewno ciekawy design, który może zachęcić do zakupu. (mikrofony sprzedawane również w parze stereo)

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
 • Czułość: 15 mV/Pa
 • Szum własny: 16 dB SPL (A)
 • Maks. SPL: 156 dB SPL
 • Filtr górnoprzepustowy: 60 Hz, 120 Hz
 • Tłumienie: -10 dB, -20 dB
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Wymiary: 140 mm x 23 mm
 • Waga: 160 g

Rode NT1 5 Generation

Rode NT1 5 Generation - mikrofony do nagrywania dźwięków otoczenia

Następca legendarnego Rode NT1 4gen (4,5dBA self noise) ma jeszcze niższe szumy. Świetny mikrofon do nagrywania dźwięków przyrody, teraz z jeszcze niższymi szumami własnymi tylko 4dB(A)! Jeśli szukasz niesamowitego mikrofonu, który idealnie sprawdzi się w studiu jak i w plenerze, najnowszy Rode NT1 5Gen to solidny wybór. W piątej generacji mikrofon również podłączymy za pomocą USB jak i standardowo XLR. Idealny pod stereo czy IRT Cross – mikrofon porównywalny z LCT540S. Więcej o mikrofonie napisaliśmy tutaj: „Rode NT1 5 generacji – tylko 4dB self noise„. Mikrofon kupimy w cenie sugerowanej ok. 1444zł

W zestawie z mikrofonem znajdziecie uchwyt elastyczny, pop-filtr, kabel XLR 6m oraz kabel USB-C.

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
 • Średnica membrany: 1″ membrana pozłacana
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
 • Czułość: -32 dB re 1 Volt/Pascal (25 mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1 kHz
 • Szum własny: 4 dB SPL (A)
 • Max SPL: 142 dB SPL
 • Elektronika: DSP z procesorem efektów
 • Wyjścia: XLR oraz USB-C [32-bity]
 • Wymiary mikrofonu: 189 x 52 x 52 mm
 • Waga: 308g

Lewitt LCT 540 SUBZERO

Lewitt LCT 540 SUBZERO - mikrofon idealny do nagrań terenowych

Wielkomembranowy (1 calowa membrana) mikrofon studyjny, który jednak w ustawieniu X/Y oraz IRT Cross daje świetne nagrania. Czy warto inwestować w tak duże mikrofony? Jeśli poszukujesz najniższych szumów własnych oraz piękną charakterystykę dźwięku w dobrej cenie Lewitt LCT 540 SUBZERO będzie idealnym rozwiązaniem. Mikrofon kosztuje 3000-3100zł za sztukę. Oczywiście do nagrań będziemy potrzebowali party lub czterech sztuk (IRT Cross Setup).

Mikrofony do zestawu będą kosztowały od 6000-12000zł minimum. Wydaje się to dużo, jednak w tej cenie otrzymujemy świetny zestaw na lata.

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
 • Średnica membrany: 25,4 mm, 1 cal
 • Czułość: 41 mV/Pa, -28 dBV/Pa
 • Szum własny: 4 dB SPL (A)
 • Max. SPL dla 0,5 % THD: 136 dBSPL, wstępne tłumienie 0 dB
 • Stosunek sygnału do szumu: 90 dB (A)
 • Zakres dynamiczny: 132 dB (A)
 • Filtr PAD: 0 dB, -6 dB, -12 dB
 • Filtr dolnozaporowy: liniowy, 80 Hz (6 dB/oktawę), 160 Hz (6 dB/oktawę)
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Wymiary mikrofonu: 158 x 52 x 36 mm
 • Waga: 371 g

Sennheiser MKH 40-P48

Niestety już nieprodukowane mikrofony Cardio. Dla wielu najlepszy mikrofon w swojej klasie, odporny na wilgotność i często wykorzystywany przez profesjonalistów. Wyróżnia ich dość naturalne oddanie dźwięku, bardzo dobra odporność przed wilgotnością i dość dobra niezawodność. Udany kompromis ceny do jakości dla zastosowań Stereo w plenerze.

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
 • Zakres częstotliwości: 40 Hz – 20 kHz
 • Maksymalny SPL (dB) 142
 • Szum własny: 12 dB SPL (A)
 • Czułość mV/Pa 25
 • Przełącznik tłumienia (-dB)
 • 10 Filtr dolnozaporowy (Hz) 30
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Wymiary: 150 mm x 25 mm
 • Waga: 110 g

Sennheiser MKH 8040

Sennheiser MKH 8040

Sennheiser MKH 8040 to prawdopodobnie jedne z najlepszych mikrofonów kardoidalnych na rynku. To następca modelu Sennheiser MKH 40-P48 w bardzo kompaktowej obudowie. Oczywiście jak przystało na mikrofony tej marki, są przystosowane do pracy w dużej wilgotności. Mikrofony mogą pochwalić się zaledwie 13 dBA szumu własnego.

Wyposażone w kondensatory RF-biased są odporne na wilgoć, co czyni je najlepszym wyborem do nagrywania krajobrazów dźwiękowych natury. Mikrofon posiada budowę modułową (rozdzielenie kapsuły od elektroniki i wzmacniacza.

Mała i kompaktowa wielkość mikrofonu pozwala na użycie pary w konfiguracji stereo wewnątrz jednego blimpa.

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
 • Zakres częstotliwości: 30 Hz – 50 kHz
 • Maksymalny SPL: 142 dB
 • Szumy własne: 13 dB SPL (A)
 • Czułość w wolnym polu, bez obciążenia (1kHz): 20 mV/Pa (-34 dBV/Pa)
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Wymiary: 41 mm (74 mm z modułem XLR) x 19mm
 • Waga: 25 g (55 g z modułem XLR)

Mikrofony Omni

Audio-Technica AT4022

To nasze aktualnie ulubione omni w naszym zestawie mikrofonów. Mieliśmy kupić zestaw Oktava MK12 ale padło na Audio-Technica AT4022 i jesteśmy bardzo zadowoleni. Mniejsze szumy własne i bardzo naturalny dźwięk. Jedną wadą może być problem podczas nagrania w niskich temperaturach. Mikrofony niestety przy spadku temperatury dają słabą jakość dźwięku (trzaski). Jeśli nie nagrywamy zimą, to nie ma tu problemu, ale warto o tym pamiętać. Mikrofony (para AT4022) idealne do nagrywania przyrody w konfiguracji AB.

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: dookólny / Omni
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz -20 kHz
 • Filtr dolnozaporowy 80 Hz, 12 dB na oktawę
 • Czułość w polu swobodnym – 34 dB (19,9 mV) w odn. do 1 V przy 1 Pa*
 • Szum własny: 13 dB SPL (A)
 • Maksymalny SPL: 133 dB
 • Stosunek sygnału do szumu 81 dB, 1 kHz przy 1 Pa*
 • Przełączniki Wł. bez modyfikacji, wł. z filtrem, tłumik 10 dB
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Wymiary 144,0 mm x 21,0 mm
 • Waga 124 g

DPA d:dicate 2006A

Bardzo ciekawy mikrofon Omni – wysokiej jakości mikrofon klasy Hi-End. Interesuje nas w szczególności pod ustawienia typu AB do nagrań terowych. Młodszy brat modelu 4006A, ale wyda się być dobrą alternatywą cenową. Kwota pary nie powinna przekroczyć 8500zł. (mikrofony sprzedawane również w parze stereo)

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: dookólny / Omni
 • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
 • Czułość nominalna, ±2 dB przy częstotliwości 1 kHz: 40 mV/Pa; -28 dB re. 1 V/Pa
 • Równoważny poziom hałasu: 16 dB SPL (A)
 • Stosunek S/N (ważony A), re. 1 kHz przy 1 Pa (94 dB SPL): Typ. 78 dB(A)
 • Maks. SPL: 146 dB
 • Główne złącze: XLR 3 pin
 • Wymiary: 164 mm x 19mm
 • Waga: 160 g

DPA d:dicate 4006A

Cena premium i jakość premium. Gdzie para mikrofonów Omni to ponad 18 tyś złotych. To olbrzymi wydatek, ale może warto pomyśleć o wykorzystaniu w nagraniach terenowych. Zobaczymy, czy uda się przetestować ten model mikrofonów. (mikrofony sprzedawane również w parze stereo)

Mikrofony Stereo

Audio-Technica BP4025

Świetny, bardzo uniwersalny i kompaktowy mikrofon Stereo. Idealne rozwiązanie, gdy potrzebujemy mikrofonu o małych gabarytach – bardzo wygodnego w użyciu. Zmieści się do każdego blimpa, nagrywa dźwięk w stereo w konfiguracji X/Y oraz posiada niskie szumy własne. Jeden z naszych ulubionych mikrofonów do nagrań terenowych.

Z mikrofonem możemy wygodnie przemierzać szlaki bez potrzeby noszenia niewygodnej konfiguracji wielo-mikrofonowej. Idealny jako pierwszy mikrofon stereo do nagrań pejzażu, ale i zaawansowany użytkownik, często będzie do niego wracał. Szum własny to 14dB (A) czyli dość spory.

Specyfikacja:

 • Charakterystyka kierunkowa: mikrofon pojemnościowy stereofoniczny
 • Zakres częstotliwości: : 20 Hz – 17 kHz
 • Równoważny poziom hałasu: 14 dB SPL (A)
 • Filtr górnoprzepustowy: >80 Hz, 12 dB/oktawa, tłumik 10 dB,
 • Maks. SPL: 145 dB (155 dB z tłumikiem),
 • Zakres dynamiki: 131 dB,
 • SNR: 80 dB
 • waga: 269 g

Nevaton MC 50 QUAD

Nevaton MC 50 QUAD - mikrofon stereo do nagrań przyrody

Prawdopodobnie najciekawszy technologicznie i najlepszy mikrofon stereo do nagrań przyrody i otoczenia. Również idealny w studio, do nagrań muzycznych. Nowatorska budowa, ciekawe rozwiązania technologiczne oraz szum własny jedyne 4dB. Wielko-membranowy mikrofon X/Y oraz Quadro-Sound.

Niestety jest to bardzo drogi mikrofon klasy Hi-End, dla naprawdę świadomych i wymagających dźwiękowców.

Mikrofony shotgun – kierunkowe

Rode NTG5

To pierwszy mikrofon typu shotgun (mikrofon kierunkowy) w naszym zestawieniu. W bardzo dobrej cenie otrzymujemy dobrej jakości, lekki mikrofon kierunkowy o niskich szumach własnych. Dodatkowo w pudełku znajdziemy sporo akcesoriów przydatnych podczas nagrywania. W cenie 2400-2600zł to bardzo dobra oferta i bardzo przyzwoity mikrofon. Przyda się podczas nagrywania dźwięków otoczenia ale również podczas nagrywania np. dialogów w plenerze.

Audio-Technica BP28L

Audio-Technica BP28L - mikrofon shotgun o niskich szumach własnych

Shotgun premium dla osób poszukujących niskich szumów własnych i świetnych walorów dźwiękowych. Dość drogi mikrofon, bazujący na dużej w swojej klasie membranie. Ceną za świetną jakość, jest bardzo duża długość oraz niestandardowa średnica. Oznacza to, że niestety mikrofon nie jest kompatybilny z uniwersalnymi blimpami.

Jest to prawdopodobnie najcichszy na rynku mikrofon z szumami własnymi na poziomie 3dB (A).

Specyfikacja:

 • Wzór biegunowy: liniowy + gradientowy
 • Pasmo przenoszenia: 20 Hz -20 kHz
 • Filtr dolnozaporowy: 80 Hz, 18 dB/oktawę
 • Pad: -10 dB
 • Czułość w polu swobodnym: -23 dB (70,8 mV) (0 dB=1 V/Pa, 1 kHz)
 • Impedancja: 250 omów
 • Maksymalny poziom dźwięku wejściowego: 138 dB SPL (1 kHz przy 1% THD), 148 dB SPL (gdy pad jest włączony.)
 • Równoważny poziom hałasu: 3 dB SPL (A-ważone)
 • Zakres dynamiki: 135 dB (1 kHz przy maks. SPL)
 • Stosunek sygnału do szumu: 91 dB (1 kHz przy 1 Pa, A-ważony)
 • Wymagania dotyczące zasilania fantomowego: 11-52 V DC, 3,4 mA
 • Przełączniki: Low Cut: wł/wył;
 • Pad: wł/wył
 • Wymiary: 567.9 mm (22.4″) długość, 28.0 mm (1.1″) maksymalna średnica korpusu
 • Złącze wyjściowe: Zintegrowany 3-pin typ XLR-M
 • Waga: 313 g

Mikrofony ambisoniczne 360/3D

Rode NT-SF1

Mikrofon ambisoniczny, dużo tańszy brat modelu Soundfield SPS 200. To właśnie niższa cena i dobre opinie, sprawiły, że to najczęściej kupowany mikrofon ambisoniczny. Jeśli myślisz o wejściu w nagrywanie ambisonic warto rozejrzeć się za Rode NT-SF1, Mikrofon specjalistyczny, pod wysokiej jakości nagrania VR/360.

Oktava MK-4012

Oktava MK-4012 - mikrofon ambisoniczny

To ambisoniczna wersja modelu Oktava MK-012. Składa się z czterech kapsuł, rejestrujących dźwięk w 360 stopniach. Bardzo rzadka do spotkania i zakupienia. Dodajemy, ją jako ciekawostkę do całego zestawienia. Wraz z modularną budową serii MK-012 niestety przejęła również dość wysokie szumy własne tych kapsuł. W Polsce model niedostępny.

Sennheiser Ambeo VR Mic

Bardzo ciekawy i doceniany mikrofon typu 360 idealny do nagrań dla przemysłu filmowego. Mikrofon porównywalny z Rode NT-SF1 jednak o wyższej cenie. Aktualnie różnica jest dość spora, patrząc na akcesoria jakie musimy dokupić do Ambeo w stosunku do pakietu, który otrzymujemy z Rode. Niemniej jest to bardzo ciekawy mikrofon, który przez wielu jest uważany za lepszy od modelu NT-SF1. To oczywiście kwestia własnych preferencji oraz preferencji klienta, dla którego wykonujemy nagranie.

Nevaton VR

Nevaton VR - Ambisonic Microphone

Prawdopodobnie najlepszy mikrofon 3D bazujący na 4 mikrofonach. Nevaton VR to cena premium, budowa w oparciu o duże membrany oraz szumy własne tylko 4dB. Nevaton to producent, który poświęcił się produkcji mikrofonów z najwyższej półki o niesamowitych konstrukcjach i budowie. Prawdopodobnie najlepsze mikrofony, do nagrań terenowych oraz instrumentalno-wokalnych. Cena to ponad 26tyś złotych.