Mikrofony Primo EM272 – niski poziom szumów w atrakcyjnej cenie

Mikrofony Primo EM272 – prawdopodobnie najpopularniejsze tanie mikrofony do nagrań terenowych. Szukasz świetnych i tanich wkładek do nagrywania dźwięków natury i otoczenia? Dobrym wyborem może być wkładka Primo EM272 – niski poziom szumów i atrakcyjna cena. To bardzo popularne mikrofony do nagrywania dźwięku w plenerze.

Sprawdzają się idealnie w parze podczas nagrywania w Stereo A/B. Ich dookolna charakterystyka (Omnidirectional) oznacza, iż mikrofony nagrywają dźwięk z każdej strony. Co sprawia, że słabo się sprawdzą podczas nagrań w mono, ale idealnie podczas nagrań otoczenia w stereo.

W ten sposób nasz materiał nagrany na EM272, otrzyma odrobinę przestrzenności oraz rozróżnienia kierunków (Lewy – Prawy), z których dobiegają dźwięki. Natomiast jeśli szukamy mikrofonu kierunkowego lub do nagrań stereo X/Y, będziemy musieli wybrać inne modele.

Aż dziw, że tak mało popularne są w naszym kraju (oraz niedostępne).

Pierwszą trudnością, może być zakup tych mikrofonów. Niestety w Polsce, nie ma dystrybutora, a jedyny w europie znajduje się w UK. Problemem tu może być wydłużony transport jak i papierologia, związana z zakupem.

Oczywiście, gdy już przebrniemy przez wszystkie etapy zamówienia (możemy zamówić zarówno same kapsuły Primo EM172-Z1 oraz złożone mikrofony np. Clippy XLR EM272). Wszystko zależy od naszej pomysłowości i zdolności majsterkowania. Modele CLIPPY nie do końca podobają mi się wizualnie. Lubię mikrofony większe, bardziej masywne, które jest trudniej zgubić w plenerze.

Mikrofony Primo EM272 – niski poziom szumów w atrakcyjnej cenie

Lekkie, miniaturowe oraz dobrej jakości mikrofony, na bazie których możemy stworzyć zestaw pod nagrania przestrzenne (Stereo A/B, binaural czy DIY 3D Audio). Jednocześnie wkładki są bardzo tanie, bo jedna sztuka to około 70-90zł. Oczywiście, by zbudować cały zestaw na bazie samych wkładek, musimy wydać odrobinę więcej. Ale patrząc na opinie oraz jakość niektórych nagrań, jest warto posiadać tego typu zestaw w swojej torbie.

My kupiliśmy 8 mikrofonów (po 4 sztuki sparowane, pod dźwięk przestrzenny). W ten sposób do naszej torby trafił mini zestaw mikrofonów, których nie jest żal pozostawiać w terenie, nawet przy złej pogodzie. Dużo bardziej byśmy się stresowali pozostawiając na noc w lesie nasze droższe mikrofony. To właśnie niski poziom szumów własnych oraz atrakcyjna cena, jest przyczyną tak dużego powodzenia wkładek mikrofonowych Primo EM272. To przyzwoite mikrofony w plener a jednocześnie bardzo dobry wybór dla amatora od nagrań ternowych.

Model Primo EM272 Z1 to następca nieprodukowanego już wcześniejszego modelu EM172.

Krótka charakterystyka kapsułek:

  • Signal to Noise ratio 80dB (Self Noise 14dBA)
  • Sensitivity -28 dB (±3dB at 1kHz, 0dB=1V/Pa)
  • Maximum input Sound Pressure Level 119 dB

Skąd tak duża popularność EM272?

Oczywiście chodzi o dość dobre walory dźwiękowe, a przy tym niska cena (w porównaniu do profesjonalnych mikrofonów). W tej cenie, oferują naprawdę świetną jakość, a jeśli w terenie zostaną uszkodzone (np. przez zwierzęta lub pogodę), to małym kosztem będziemy mogli kupić kolejną parę. Często dwa razy się zastanowimy, niż pozostawimy same na noc mikrofony za kilkanaście tysięcy złotych. Dużo łatwiej jest się pogodzić z utratą pary za 300zł, niż pary za 15000zł.

Do czego wykorzystywane są Primo EM272 ?

Mikrofony o dość niskich szumach ale przede wszystkim tak małej wielkości, są idealne do wszelkich zastosowań dla nagrań terenowych. Nic więc dziwnego, że mikrofony Primo EM272 tak szybko zdobyły popularność. Są małe, mają dość niskie szumy własne i można na ich bazie stworzyć wile ciekawych zestawów mikrofonowych.

Możemy je ukryć, pozostawić na noc w terenie, a gdy się zepsują tanio wymienić na nowe. Często kapsułki Primo trafiają do packów (dropów audio) porzucanych w lokalizacji na kilka dni.

  • Do nagrania panoramy miasta w ukryciu.Idealnie sprawdzą się one jako ukryte mikrofony, do nagrywania dźwięków miasta. Jeśli dobrze je ukryjemy, to możemy być niezauważonym przechodniem. Jest to przydatne, gdy nie chcemy nagrać np. gapiów podchodzących do nas i pytających się co robimy.
  • Do nagrywania dźwięków natury w dropach. Gdy nagrywamy noc w dziczy, często musimy zostawić tak zwany drop. czyli rekorder i mikrofony, i odebrać go następnego dnia lub za kilka dni. W tym wypadku, pozostawienie tanich mikrofonów jest uzasadnione, jeśli nie chcemy ryzykować utraty drogiego sprzętu.
  • Do nagrywania dźwięków w trudnych warunkach. Jeśli wystawiamy nasze mikrofony do wilgoci, na deszcz lub w inne ekstremalne warunki, również świetnie się sprawdzi użycie tanich mikrofonów (np. mikrofony Primo EM272).
  • Do mikrofonów parabolicznych. Niektóre modele mikrofonów parabolicznych, mogą działać na bazie pary mikrofonów Primo EM272. Przykładem może być zastosowanie mikrofonu parabolicznego Telinga Modular oraz pary EM’ek.

Możemy znaleźć jeszcze milion innych możliwych zastosowań, dla tak małych i wszechstronnych mikrofonów. Ich mała wielkość i waga sprawiają, iż są to wymarzone mikrofony w plener. Często nosimy naprawdę sporo w naszej torbie, a jeśli możemy zmniejszyć jej wagę, dzięki zastosowaniu lżejszych kabli i mikrofonów, to czemu tego nie zrobić?

Jednocześnie jakość mikrofonów Primo EM272, jest na tyle dobra, że sięgają po nie zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. To naprawdę świetne mikrofony w swoim przedziale cenowym.

Mikrofony Clippy XLR EM272
Zdjęcie przedstawia mikrofony Clippy EM272

Gotowe mikrofony na bazie EM272 Z1

W tym zestawieniu przedstawimy tylko najpopularniejsze modele, bazujące na kapsułkach EM272 Z1. Można je kupić zarówno jako mikrofon solo (1 sztuka), jak i dobrane pod parę lub dwie pary. Na rynku jest niezliczona liczba projektów DIY na bazie EM272 oraz pewno duża liczba gotowych zestawów. W naszym zestawieniu przedstawiamy najpopularniejsze modele, które zyskały dobre opinie. Mikrofony dostępne w wersji pod minijack lub pod XLR.

  • Clippy EM272 – chyba najpopularniejsze i prawdopodobnie najtańsze w tym zestawieniu. Charakteryzują się miniaturową budową oraz niską wagą.
  • Sonorous Objects SO. 1 – chyba najmłodszy projekt w zestawieniu bazujący na EM272. Większy rozmiar, ale wciąż ta sama kapsuła.
  • LOM Uši Pro – chyba najtrudniej dostępne mikrofony. Oficjalnie nie podaje producent, iż jest to EM272, ale charakterystyka wskazuje na te kapsułki.

Oczywiście osoby, które posiadają zaplecze oraz zdolności elektroniczne, mogą same zbudować swój własny zestaw bazujący na kapsułkach EM272. Tutaj znajdziesz przykładowy sposób wykonania mikrofonów. Mikrofony możemy złożyć pod minijack lub pod XLR, wszystko zależy od naszych potrzeb oraz wejścia na naszym recorderze.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *