Idziesz na nagrania dźwięków do lasu? Co warto zabrać do lasu? Jak się przygotować do nagrań? Jakie akcesoria wrzucić do plecach? To tylko niektóre elementy, przygotowania do nagrań terenowych w lesie.

Nagrywanie dźwięków lasu

Wielu z nas dźwiękowców, uwielbia nagrywać dźwięki natury. Wiele osób decyduje się na nagrania pejzażu dźwiękowego lasu lub nagrań ptaków. To dwa bodajże najpopularniejsze tematy leśnych nagrań. I nic w tym dziwnego – nagrania pejzażu czy pięknego śpiewu ptasiego, są bardzo popularnie.

Siedząc w miejskim otoczeniu, świetnie jest odprężyć się przy ulubionych dźwiękach natury. Coraz więcej osób sięga po tego typu nagrania, za pomocą których mogą w myślach podróżować po lasach niemal całego świata.

Jeśli myślisz o wybraniu się do lasu i rozpoczęciu swoich nagrań, warto dobrze się do tego zadania przygotować. Zobacz co warto zabrać, jak się ubrać i przygotować do takiego wyjścia. Dobre przygotowanie to połowa sukcesu każdych dobrych nagrań!

Odzież – jak się ubrać do lasu?

Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego ubioru. Warto pomyśleć o stłumionych kolorach zielonych lub ciemno szarych. Wybierzmy odzież, która nie szeleści czy hałasuje. Dobrym pomysłem jest przejrzenie oferty z demobili wojskowych lub sklepów myśliwskich czy specjalistycznych dla leśników.

Najlepiej ubrać się na tak zwaną cebulkę, czyli przy wykorzystaniu wielu warstw. Takie warstwy możemy zdejmować lub zakładać w zależności od pogody. Pamiętajmy, że nie chcemy ani zmarznąć ani się spocić.

Jeśli nagrywamy zimą (lub w zimnych porach roku), warto ubierać się warstwowo oraz zaopatrzyć się w termoaktywną odzież. Dobrym pomysłem również będą ciepłe i wodoodporne buty. Nagrywanie przyrody w lesie jest zawsze powiązane z długimi pieszymi trasami. Chcemy przecież znaleźć miejsce bez hałasu dające możliwość na najlepsze nagrania.

Nie zapomnijmy również zabrać czapki z daszkiem i okularów przeciwsłonecznych. Przyda się to szczególnie w piękne słoneczne dni (również zimą).

Sprzęt do nagrań

Oczywiście jednym z ważniejszych elementów, będzie zabranie naszego sprzętu do nagrań. Jeśli czeka Ciebie długa piesza trasa, dobrze spakować się w plecach. Nie zapomnij również o statywie, który jest bardzo często wykorzystywany do nagrań terenowych.

Przed wyjściem naładuj akumulatory i nie zapomnij o zabraniu zapasowych. Bez zasilania nic nie nagramy, a jeśli nasze nagrania się przedłużą, warto mieć dobry zapas. Pomyśl również o zabraniu baterypack’a by podładować swój telefon.

Nie możemy również zapomnieć o osłonach przeciwwietrznych. Nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja z wiatrem w danym miejscu nagrań. Nawet gdy pogoda zapowiada się bezwietrzna, warto zabrać swoje osłony. Z pogodą jest różnie i musimy być gotowi na jej kaprysy.

Co wrzucić do plecaka?

Wybierając się do lasu, zawsze zabieram ze sobą kilkanaście przedmiotów, które mogą mi pomóc w różnych sytuacjach. Są to zarówno akcesoria do ochrony własnej, ale również te, które przydadzą się podczas samej wędrówki i nagrań. Poniżej nasza mini lista, rzeczy wartych zabrania na wycieczkę pieszą co lasu.

  • Dwie peleryny przeciwdeszczowe – zawsze zabieram minimum dwie peleryny przeciwdeszczowe. Jedną oczywiście dla siebie, ale drugą do zabezpieczenia sprzętu przed deszczem. Nie lubię, gdy moje mikrofony są narażone na zbyt dużą wilgotność. Jeśli zaczyna lekko kropić osłaniam moje mikrofony peleryną. Może się ona również przydać, jeśli nagrywamy dźwięki deszczy w lesie. W tym wypadku pelerynę wykorzystuję jako daszek, pod którym ustawiam moje mikrofony. Śmiało można wykorzystać lekkie i tanie jednorazowe peleryny z folii.
  • Dwie latarki – staram się zabrać latarkę czołówkę oraz zwykłą latarkę do ręki. Są to raczej mocne latarki, ale małe i lekkie. Obie oczywiście są wodoodporne i dają mi minimum 3-4 godziny świecenia każda. Zabieram również zapasowe akumulatory do latarki. Nigdy nie wiesz, czy uda się wrócić z wycieczki przed zachodem słońca. A może chcesz prowadzić nagrania w nocy, latarka się zawsze przyda.
  • Scyzoryk lub nóż – przeważnie mam przy sobie scyzoryk z ostrym nożem. Czasem trzeba coś przeciąć lub zrobić sobie posiłek. Scyzoryk jest lekki i uniwersalny, a przy tym posiada więcej ciekawych elementów, niż samo ostrze.
  • Kilka metrów cienkiej linki – nigdy nie wiesz, czy nie będziesz potrzebować czegoś związać lub przywiązać. Dobrze jest mieć cienką ale wytrzymałą linkę pod ręką. Spokoje wystarczą 3-4 metry takiej linki do awaryjnego zastosowania.
  • Zapalniczkę i rozpałkę – wiem, w lesie się nie pali, ale zawsze na wszelki wypadek mam przy sobie zapalniczkę oraz rozpałkę turystyczną. Przydaje się to szczególnie, podczas deszczowych dni gdzieś na leśnym kampingu, gdzie można podgrzać picie lub jedzenie na małym ogniu.
  • Termos i prowiant – zawsze mam termosik z gorącą kawą oraz prowiant, gdybym zgłodniał na szlaku. Pamiętajmy, że nagrania terenowe mogą trwać wiele godzin.
  • Tabliczka czekolady – czyli żywność w razie wypadku, gdy potrzebujemy zjeść coś kalorycznego. Idealnie nada się tabliczka czekolady lub baton z owocami, orzechami, etc.
  • Zapasowe skarpetki, czapkę i rękawiczki – nie ważne jak jest ciepło, gdy spadnie deszcz lub zastanie nas noc, warto mieć ciepłe ubranie przy sobie. Nawet latem, już o godzinie 21-22 robi się dość chłodno i warto zadbać o swój komfort termiczny.
  • Mały worek wodoodporny (przeprawowy) – czasem musimy zaryzykować przejście przez mokre miejsce. Przeważnie mamy albo wodoodporny plecak ze sprzętem i mały worek przeprawowy wodoodporny na najpotrzebniejsze drobiazgi.

Obserwacja zwierząt przy okazji nagrań

Bardzo fajnie jest oprócz samego nagrywania dźwięku, również obserwować las i zwierzęta.

Notatnik z długopisem

W notesie możemy zanotować ciekawe elementy związane z nagraniem, miejscem czy zaobserwowanymi zwierzętami. Jeśli szczególnie interesują nas ptaki, dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą również atlasu ptaków.

Notatnik to jedno z najważniejszych akcesoriów pozwalających na lepsze zapamiętanie samego nagrania czy obserwacji. Osobiście wolę notatniki papierowe, niż robienie notatek na telefonie komórkowym.

Lornetka

Jeśli nagrywamy ptaki, lornetka pomoże nam w ich zlokalizowaniu. Jest to szczególnie istotne, gdy nagrywamy mikrofonami kierunkowymi, typu shotgun lub sferycznym. Wpierw musimy dobrze namierzyć nasz cel, by w odpowiednie miejsce skierować nasze mikrofony kierunkowe.

Często oprócz samego nagrania dźwięku (czy materiału video), mamy możliwość obserwować zwierzęta zamieszkujące las. Do obserwacji przyda się nam lornetka. Pomaga ona również w odnajdywaniu ciekawych oddalonych od nas miejsc do nagrywania. Na sam początek nie warto inwestować w super drogą lornetkę. Jeśli jednak spodoba się nam ta forma obserwacji, nic nie stoi na przeszkodzie by kupić lepszy sprzęt.

Aparat fotograficzny/kamera video

Warto podczas nagrywania dźwięku zadbać również o zdjęcia lub materiał video. Warto zainteresować się kompaktowymi aparatami z wymienną optyką lub dobrej jakości kompaktem. My zabieramy w teren kamerę sportową GoPro + telefon komórkowy z dobrym aparatem. Czasem jak mamy więcej miejsca i lżejszy ekwipunek, możemy pokusić się o zabranie bezlustrowca.