Nasz sprzęt do nagrań terenowych

Zastanawialiśmy się czy napisać coś o naszym sprzęcie do nagrywania dźwięków otoczenia. Sprzęt to bardzo osobisty wybór i to co sprawdza się u nas, nie koniecznie może być idealne dla Ciebie.

Postanowiliśmy jednak, że przedstawimy nasz aktualny sprzęt do nagrywania. Może to być dobrym źródłem informacji dla osób poszukujących informacji o nagrywaniu dźwięków.

Spis został stworzony w połowie sezonu 2021 roku. Każdego dnia wpada nam do głowy nowy sprzęt, który chcemy przetestować i jeśli go zakupimy, postaramy się dopisać go do tego miejsca.

Nagrania terenowe jak zacząć?

Fajnie, że chcesz poznać nasz sprzęt i to czemu kochamy pracę w terenie. Bo to miłość i wielka przyjemność przebywania w słuchawkach. Podróżujemy pieszo, nagrywamy dźwięki i cieszy nas przyjemność z samego słuchania otaczającego nas świata.

Nagrane dźwięki to dodatek, wisienka na torcie do całej przygody dookoła field recordingu.

Rejestrator dźwięku / Recoreder

Sound Devices MixPre-6 II

Nasz rejestrator do zadań specjalnych. Zdecydowaliśmy się na sprawdzoną markę rejestratorów. Wybór padł na urządzenie firmy Sound Devices. Dzięki czterem wejściom mikrofonowym, możemy nagrywać dźwięk w Stereo, Quadro lub w Ambisonic.

Nagrywamy w Stereo

Nagrania po prostu lepiej i naturalnie brzmią w stereo. Nagrywanie wysokiej jakości dźwięku to połączenie dobrych wzmacniaczy mikrofonowych, przyzwoitych kabli oraz dobrze wybranych wysokiej jakości mikrofonów.

Mikrofony

Audio Technica AT4022

Nasze mikrofony omni pod nagrania Stereo. Audio Technica AT4022 to sprawdzone i niezawodne mikrofony w przystępnej cenie. Niskie szumy własne, bardzo duża czułość a i efekt końcowy nagrań potrafi zaskoczyć pięknem.

mikrofon Audio-Technica AT4021

Audio-Technica AT4021

Nasze mikrofony cardio pod nagrania stereo. Wykorzystujemy je w naszych projektach miejskich i czasem w lesie.

Audio-Technica BP4025

Wkrótce do naszych mikrofonów dołączy mikrofon stereo w X/Y. Idealne rozwiązanie gdy potrzebujemy być mobilni. Aktualnie do nagrań X/Y korzystamy z dwóch AT4021, a cały zestaw to dość duży ciężar i mała mobilność.

Audio-Technica BP28L - mikrofon shotgun o niskich szumach własnych

Audio-Technica BP28L

Mikrofon typu Shotgun o bardzo niskich szumach własnych. Właśnie trwają rozmowy z przedstawicielem A-T o możliwym dostarczeniu mikrofonów pod nagrania ptaków i oddalonej natury.

Rode NT1 5 Generation black

Rode NT1 5 Generation black

Mikrofon cardoidalny o minimalnych szumach własnych zaledwie 4dB. To nasze podstawowe mikrofony pod nagrania Stereo w tym IRT Cross Setup.

Mikrofon wielkomembranowy Lewitt LCT 540 SUBZERO

Lewitt LCT 540 SUBZERO

Aktualnie trwają przymiarki do zbudowania zestawu stereo lub pod IRT Cross Setup na bazie mikrofonów Lewitt LCT 540 S. Mega niskie szumy własne oraz duża membrana.

Słuchawki do rejestracji dźwięku

Sennheiser URBANITE XL

W studio lub na wyjeździe podczas obróbki materiału korzystamy ze słuchawek Sennheiser URBANITE XL. W terenie gdy liczy się każdy gram, korzystamy ze słuchawek Sennheiser HD-25. Podczas sesji warto słyszeć, a nie tylko słuchać!

Sennheiser HD-25

Lekkie i bardzo wygodne słuchawki, których używamy w terenie. Są dużo lżejsze od XL’a i nie męczą tak mięśni karku. Solidne chodź nie najtańsze słuchawki.

Pozostały sprzęt przydatny w nagraniach terenowych dźwięku

Gimbal Manfrotto MVG300XM

Gimbal Manfrotto MVG300XM

Bardzo ciekawy gimbal modułowy. Wykorzystujemy go podczas nagrywania tateriału video ale również jako głowicę sterowaną do mikrofonów kierunkowych shotgun.

Postprodukcja materiału audio

Audacity oraz GarageBand

Dobre darmowe programy do obróbki audio. Audacity to darmowy ale potężny program do obróbki plików audio. Świetnie współpracuje z naszymi plikami wypuszczonymi wprost z rejestratora. Czasem sięgamy również pod program GarageBand dla iOS.

Macbook Pro

Przyjaciel podróży w poszukiwaniu dźwięku. Tak jest, pracujemy na systemie od firmy Apple. Mimo, że nasz laptop jest już leciwy (6lat pyknęło), wciąż daje sobie świetnie radę z postprodukcją audio.

Akcesoria

By nie zabrakło pamięci i zasilania. Równie ważnym elementem są bardzo dobre karty pamięci. Wybraliśmy karty Angelbird V60 (mamy ich 8 po 64gb). Do tego dedykowane akcesoria zasilania i mocna bateria zewnętrzna 98Wh.

Nic nie nagrasz, gdy zabraknie prądu, a nam go nie zabraknie. Nasz recorder otrzymał dedykowane zasilanie dzięki MX-Powersled adaptor i zasilanie przez kabel D-Tap oraz baterię 98 Wh od SWIT.