Rode NT1 5 generacji – tylko 4dB self noise

Firma Rode ogłosiła wprowadzenie na rynek Rode NT1 5th Generation, najnowszej wersji studyjnego mikrofonu pojemnościowego tej firmy. NT1 został po raz pierwszy wydany ponad 30 lat temu i sprzedał się w ponad sześciu milionach sztuk.

Rode twierdzi, że NT1 5th Generation to pierwszy na świecie mikrofon wyposażony w 32-bitowe wyjście cyfrowe typu float. 32-bitowy zapis float ma ogromny zakres dynamiczny, zdolny do rejestrowania danych +770 dB powyżej 0 dBFS i -758 dB poniżej.

Do sparowania z mikrofonem NT1 5th Generation potrzebny jest osobny rejestrator lub program na komputerze, który potrafi nagrywać w 32-bitowym float.

Jakość dźwięku i niższe szumy własne

NT1 firmy Rode posiada ulepszone obwody zapewniające jeszcze niższy szum własny, a przy 4 dBA, Rode twierdzi, że jest to najcichszy na świecie studyjny mikrofon pojemnościowy. Dodatkowo mikrofon posiada wbudowany profesjonalnej klasy interfejs audio. Wyposażono go również w ultra-niskoszumowy, wysokowydajny przedwzmacniacz Revolution Preamp firmy Rode, z konwersją A/D o wysokiej rozdzielczości (192 kHz) i zaawansowanym cyfrowym przetwarzaniem sygnału.

Rode NT1 5 generacji - tylko 4dB self noise - akcesoria

Rode NT1 5 generacji

NT1 poprzednich generacji był wyśmienitym mikrofonem. Nowa „hybrydowa” 5 generacja zachwyca oraz posiada niższe szumy własne (tylko 4dB). Cena wciąż bardzo atrakcyjna!

Analogowo przez XLR lub cyfrowo przez USB

NT1 5th Generation posiada opatentowane przez Rode wyjście Dual Connect. Oznacza to, że możesz podłączyć mikrofon do interfejsu audio lub miksera przez XLR. Możesz jednak również podłączyć NT1 5th Generation bezpośrednio do komputera przez USB, aby uzyskać studyjną jakość nagrywania typu plug-and-play. Ponadto mikrofon jest dostarczany z kablami XLR i USB, studyjnej klasy uchwytem na wstrząsy i filtrem pop, który minimalizuje niepożądane artefakty głosu.

Mikrofony z serii NT1 od dawna są bardzo cenione w nagraniach terenowych. Czy nowy model ze zmienioną kapsułą będzie jeszcze lepszy? Tak się zapowiada!

Prezentacja Rode NT1 5 generacji

Cechy Rode NT1 5 generacji

  • Wielkomembranowa wkładka HF6 (1″), napylana złotem, precyzyjnie zaprojektowana z zachowaniem submikronowych tolerancji
  • Płaska charakterystyka częstotliwościowa, duża skuteczność i obsługa wysokiego SPL dla niesamowitej wydajności w szerokim zakresie zastosowań studyjnych
  • Wyjątkowo niski poziom szumów (4 dBA) – najcichszy na świecie studyjny mikrofon pojemnościowy
  • Opatentowane wyjście Dual Connect z łączem XLR i USB-C do użytku z interfejsami audio, mikserami i konsoletami lub bezpośredniego nagrywania plug-and-play na komputerze
  • Pierwsze na świecie wyjście cyfrowe o rozdzielczości 32-bitowej, zmiennoprzecinkowej
  • Przetwarzanie analogowo-cyfrowe o bardzo wysokiej rozdzielczości (do 192 kHz)
  • Wbudowany procesor DSP APHEX® do zaawansowanego przetwarzania dźwięku, w tym kompresor, bramka szumów, dwustopniowy filtr górnoprzepustowy oraz legendarne efekty Aural Exciter™ i Big Bottom™
  • Studyjny uchwyt antywstrząsowy i pop-filtr oraz kable XLR i USB w zestawie
  • Dostępny w kolorze czarnym lub srebrnym z wytrzymałym aluminiowym korpusem i wysokiej jakości wykończeniem – wyjątkowo odpornym na otarcia i zarysowania
  • Zaprojektowany i wykonany w precyzyjnych zakładach produkcyjnych RØDE w Sydney w Australii

Specyfikacja mikrofonu Rode NT1 5 Generation

  • Charakterystyka kierunkowa: Kardioidalna
  • Średnica membrany: 1″ membrana pozłacana
  • Zakres częstotliwości: 20 Hz – 20 kHz
  • Czułość: -32 dB re 1 Volt/Pascal (25 mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1 kHz
  • Szum własny: 4 dB SPL (A)
  • Max SPL: 142 dB SPL
  • Elektronika: DSP z procesorem efektów
  • Wyjścia: XLR oraz USB-C [32-bity]
  • Wymiary mikrofonu: 189 x 52 x 52 mm
  • Waga: 308g

Rode NT1 w nagraniach terenowych

Rode NT1 poprzednich generacji, to chętnie wykorzystywany mikrofon w nagraniach terenowych. Czy solo jako źródło dźwięku mono, czy w konfiguracji Stereo a nawet w konfiguracji IRT cross wykorzystującej cztery mikrofony.

Nowy NT1 5gen jest szczególny, dając nam dostęp do cyforwego źródła oprócz analogowego. Sprawdzi się to głównie w studiu nagrań, do prowadzenia podcastów czy vlogowania. Nie specjalnie wpływa to na pracę w terenie, gdzie korzystamy z sygnału analogowego.

Największym zmartwieniem jest odporność nowej „elektroniki” mikrofonu na warunki atmosferyczne. Jest jeszcze zbyt wcześnie by jasno określić jak się ma nowa generacja do poprzednich. Niemniej jest to bardzo ciekawy mikrofon, który znów pobije rekordy sprzedaży.

Nie wiesz jakie mikrofony wybrać? Zobacz nasz kompletny spis najlepszych mikrofonów do nagrań dźwięków otoczenia i przyrody.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *