Blimp osłona mikrofonowa (osłona przeciwwietrzna)

Blimp osłona mikrofonowa (osłona przeciwwietrzna) to jeden z najważniejszych akcesoriów do nagrywania dźwięków w plenerze. Zwana również Zeppelinem, to podstawowy sposób na zminimalizowanie wpływu wiatru na nasze nagrania.

Nagrywanie dźwięku w plenerze wiąże się z wieloma wyzwaniami, od wilgotności i warunków atmosferycznych po problem nagranego podmuchu wiatru. Ten podmuch potrafi zepsuć nasze nagrania terenowe, ale spokojnie by się go pozbyć wystarczy nam Blimp (osłona przeciwwietrzna).

Blimp osłona mikrofonowa (przeciwwietrzna) czym dokładnie jest?

To osłona pomagająca zminimalizować dźwięki wiatru. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych osłon, o różnych kształtach i w różnym przedziale cenowym. Ceny zaczynają się od 350-400zł i mogą wynieść nawet kilka tysięcy za jedną osłonę. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z nagrywaniem, to musisz pomyśleć raczej prędzej o zakupie takiej osłony (jeśli nagrywasz w terenie).

Najpopularniejszym blimpem jest tak zwany sterowiec – zeppelin. Przypomina on właśnie sterowce, a stosuje się go do mikrofonów shotgun. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie by do takiego blimpa włożyć krótsze mikrofony a nawet stworzyć zestaw z 2-3 mikrofonów.

Jak działa blimp osłona mikrofonowa?

Budowa jest bardzo prosta, jest to przestrzenna klatka, w której zamknięty jest mikrofon. Na klatce jest warstwa pianki a na to przychodzi futrzany pokrowiec. Materiał ten blokuje wiatr, ale przepuszcza dźwięk. Dzięki takiej budowie osłona nie pozwala na bezpośrednie zderzenie wiatru z membraną mikrofonu.

Dzięki osłonie przeciwwietrznej mikrofonu możemy rejestrować nagrania bez problemów związanych z szumem wiatru. Dobrej jakości blimp możemy zakupić w sklepie specjalistycznym lub zbudować samemu.

Rozwiązania gotowe są przygotowane i przetestowane pod zastosowania profesjonalne, niestety taki produkt potrafi sporo kosztować. Prawdopodobnie najtańszym produktem na rynku jest model Boya BY-WS1000. Niestety ostatnio producent podniósł ceny, chodź jest to nadal połowa ceny modeli alternatywnych.

Mniej szumów również możemy uzyskać przez użycie darmowej wtyczki do odszumienia. Chodź dla najlepszych efektów, powinniśmy ograniczyć użycie tego typu korekty.

Gdzie wykorzystywane są osłony typu blimp?

Wszędzie gdzie potrzebujemy ochronę przed wiatrem. Czyli wszelkiego typu nagrania terenowe mogą wymusić na nas posiadanie tego typu osłony. Dobrym dopełnieniem dla blimpa, może być również boom pole (tyczka mikrofonowa), którą możemy wykorzystać podczas nagrań np. na planach filmowych lub gdy potrzebujemy „przedłużony” zasięg naszych rąk (nagrywanie dźwięków w terenie, np. efektów specjalnych FX).

Na planach filmowych

Bimpy są najczęściej używane do nagrywania dźwięku z lokalizacji w filmach i innych produkcjach. Na planie filmowym operatorzy wysięgników zazwyczaj używają ich z mikrofonami typu shotgun do nagrywania dialogów.

Bez osłony nagranie dobrego dźwięku byłoby bardzo trudne. Szum wiatru stanowiłby problem przy szybkim przemieszczaniu mikrofonu między uczestnikami, a także ze względu na otoczenie na zewnątrz.

Problemem byłby też hałas związany z obsługą, a także wibracje powodowane przez pobliskie maszyny. Użycie osłony rozwiązuje wszystkie te problemy i dlatego jest tak popularny na planach zdjęciowych.

W nagraniach terenowych

W nagraniach terenowych (field recording) osłony typu blimp odnajdują się świetnie. Pomagają odpowiednio odizolować nasze mikrofony od podmuchów wiatru oraz drgań. Jeśli jest tylko dostępne miejsce, warto stosować tego typu ochronę.

Dobrej jakości osłony mają minimalny lub wręcz zerowy wpływ na jakość nagrania. Dodatkowo zapewnia pewną ochronę przed warunkami atmosferycznymi (deszcz, śnieg).

Nic więc dziwnego, że większość osób nagrywających dźwięk w terenie korzysta z tego lub innego zabezpieczenia przed wiatrem.

Jak wybrać najlepszy blimp do mikrofonu?

Nie ma uniwersalnych urządzeń, i każdy blimp powinniśmy dobrać do mikrofonu jaki planujemy w nim umieścić. Dobrym pomysłem, może być sprawdzenie jeszcze przed zakupem czy nasz mikrofon uda się umieścić w wybranej osłonie od wiatru.

Na rynku jest wiele mikrofonów, które różnią się od siebie wagą, długością oraz średnicą. Najważniejsze może być dobranie osłony pod długość, średnicę mikrofonu oraz maksymalna wys/szer. (jeśli montujemy tylko jeden mikrofon w blimpie). W momencie gdy w osłonie montujemy zestaw kilku mikrofonów (np. pod technikę Stereo), warto przeanalizować czy dana osłona pozwoli na tego typu zestaw i jak wygląda sprawa wyprowadzenia kabli.

Czy każdy mikrofon wejdzie do każdego blimpa?

Niestety nie. Mówimy tutaj nie tylko o samej budowie mikrofona, ale również jego gabarytach. Przykładem może być mikrofon typu gunshot Audio-Technica BP28L. Posiada on niestandardową długość oraz niestandardową średnicę.

Popularne osłony typu sterowiec (blimp) posiadają montaż pod mikrofony o średnicy od 19 mm do 22 mm – gdzie średnica modelu BP28L to 28 mm. Taki mikrofon jest również bardzo długi prawie 57cm. Jego długość i szerokość sprawiają problem z dopasowaniem do blimpów. Trzeba korzystać z przedłużonych osłon (np. z dodatkowym przedłużeniem) oraz z nowymi szerszymi montażami pod takie mikrofony.

To tylko jeden przykład, bo na rynku znajdziemy jeszcze wiele innych mikrofonów, które nie są standardowych wymiarów (takich, tak na prawdę nie ma).

Czy warto używać w nagraniach blimp?

Oczywiście jest to bardzo ważne narzędzie pomagające w nagrywaniu. Jeśli wystawiamy nasze mikrofony na wiatr czy deszcz, warto zabezpieczyć nasze nagranie. Dzięki osłonie nasze dźwięki są czyste, a cały system mimo wszystko pozostaje bardzo mobilny.

Przeważnie Blimp wyposażony jest w uchwyt do którego możemy również dokręcić tyczkę. Dzięki stosowaniu uchwytu, możemy nasz zestaw nakierowywać na dźwięki ręcznie.

Oprócz ochrony przed szumem wiatru takie opakowanie mikrofonu pomaga w zmniejszeniu drgań oraz dźwięków przenoszonych na zestaw. Warto zrobić sobie małą próbę korzystania z mikrofonu w ręce oraz w osłonie. Bardzo czułe mikrofony wyłapią dużo mniej zakłóceń w osłonie.

Gdy nasze mikrofony są zamknięte w osłonie pomaga to poprawić jakość nagrań, a w pewnym zakresie również chroni nasze mikrofony. Lepiej jest nie narażać drogie sprzętu na kontakt z wodą. Blimp świetnie zabezpieczy nasz mikrofon gdy pada lekki deszcz.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *