Jakie słuchawki? Sennheiser HD-25 czy URBANITE XL?

Jakie słuchawki wybrać do nagrywania dźwięków otoczenia? Czy model HD-25 a może URBANITE XLE? Nasze mini porównanie słuchawek, których używamy podczas nagrywania dźwięków natury.

To taka mała wewnętrzna dyskusja nad sensem wyboru odpowiednich słuchawek dla operatora dźwięku.

Od dawna używaliśmy Sennheiser URBANITE XL ale pod wpływem opinii innych osób dokupiliśmyrównież model Sennheiser HD-25.

Teraz po ponad roku możemy podpowiedzieć, które słuchawki są naszym zdaniem lepsze do pracy w terenie i studio.

Słuchawki do nagrywania dźwięku

Posiadanie dobrych słuchawek to podstawa podczas pracy z dźwiękiem. Tym bardziej, jeśli nasza praca odbywa się w terenie, gdzie często problemem jest hałas. Tu oczywiście ważne, nie tylko by słuchawki dobrze oddawały dźwięk nagrywany (jakość słuchawek), ale również pozwoliły na izolację od czynników zewnętrznych.

Od dawna (ponad 20 lat) w studio korzystamy ze słuchawek konstrukcji zamkniętej, które jednak są dość ciężkie. Tu oczywiście ruszyliśmy w poszukiwaniu idealnej konstrukcji w teren.

Szeroko polecanych modeli na rynku jest wiele a wybór wcale nie jest prosty. Ze względu na jakość, kompaktowe wymiary i wagę wybraliśmy model Sennheiser HD-25. A ze względu na wizualny wygląd oraz wygodę korzystamy z naszych URBANITE XL.

Jak nam odpowiadają poniższe słuchawki? Tu oczywiście opiszemy nasze prywatne odczucia odsłuchowe oraz te dotyczące wygody.

Sennheiser HD-25 – lekkie słuchawki on-ear

Model Sennheiser HD-25 jest lekki i daje dość dobrą naturalną jakość odsłuchu przyrody. Słuchawki są bardzo kompaktowe i dość prosto je schować do torby. Ich noszenie na szyi również nie sprawia wielu problemów.

To właśnie lekka waga jest główną zaletą dla tych słuchawek w terenie. Konstrukcja jest dość solidna, chodź jakość plastików pozostawia wiele do życzenia. W słuchawkach z tej półki cenowej spodziewaliśmy się wykorzystania lepszych materiałów. Całość w dotyku jest dość „tandetna” a plastiki nie sprawiają wrażenia solidnych.

Co do jakości plastików to nie ma co dyskutować. Odsłuch samych słuchawek jest dość naturalny i miły w odbiorze. Tutaj nie ma specjalnie się do czego doczepić. Wszystko działa jak należy i słuchawki są bardzo fajne w teren do nagrań terenowych.

Oczywiście słuchawki i dźwięk, to kwestia gustu oraz osobistych preferencji. Od lat pracowaliśmy ze słuchawkami zamkniętymi w konstrukcji over-ear więc słuchawki nauszne, nie są dla nas mega wygodne. To sprawiło, że HD-25 stosujemy na ten moment rzadko i są one zapasem dla modelu URBANITE XL, o którym napisaliśmy poniżej.

Jak na ten moment wszystko jednak działa a słuchawki są dość wytrzymałe. Może nie zdecydowali byśmy się nimi wbijać gwoździ ale do odsłuchu wystarczy.

Sennheiser URBANITE XL – słuchawki over-ear

Ze słuchawkami Sennheiser URBANITE XL sobie żyjemy już dłuższy czas i nie zależało nam na bezprzewodowych słuchawkach a na dobre jakości sprzęcie do komputera. Często słuchamy próbek kolegów i koleżanek po fachu i potrzebowaliśmy wygodnych „nie tak drogich” słuchawek.

Model wykonany solidnie a jakość materiałów jest tu na naprawdę wysokim poziomie. Co tu mówić, słuchawki są solidne i piękne! Nam ten design bardzo odpowiada a sama konstrukcja pozwala wygodnie korzystać ze słuchawek kilka godzin.

Są one niestety dużo masywniejsze oraz cięższe od modelu HD-25. Trudniej je zabrać w daleką podróż (mimo składanej konstrukcji) gdy waga ma znaczenie. Tutaj poprzednik na pewno wygrywa z XL’em. Z drugiej strony jeśli pracujemy w bliskim sąsiedztwie naszego pojazdu zawsze zabieramy XL’e.

Patrząc na ostatni rok pracy w terenie, blisko 99% naszych nagrań było wykonane na XL’ach. Mimo większej wagi i rozmiaru wolimy zamkniętą konstrukcję i budowę over-ear. Lepiej nam pasuje do uszu, lepiej oddziela nas od otoczenia i możemy dużo łatwiej się skupić na obsłudze recordera i analizie nagrań.

Wybór? To proste, dla nas URBANITE XL

Model słuchawek URBANITE XL jest jednym z naszych ulubionych part w naszej kolekcji. Na tyle lekkie by można było z nimi pracować w terenie ale na tyle pięknie działające, że kochamy właśnie je używać.

Nie zrozumcie nas źle, model HD-25 ma wielu fanów i użytkowników. Ale dla nas wygodniejsze okazały się XL. A pracując kilka godzin dziennie w ternie wygoda jest równie ważna jak jakość dźwięku.

Jak wybrać słuchawki do obróbki dźwięku?

Jeśli chcesz kupić dobre słuchawki do nagrań, poszukaj czegoś wygodnego i dość uniwersalnego. Dobrze jest posłuchać (jeśli jest taka możliwość) wybranego modelu przed zakupem. Zobacz jakimi słuchawkami dysponują znajomi, pożycz na jedno popołudnie i sprawdź co przypadło tobie do gustu.

Chyba najważniejszym elementem jest wygoda używania i waga. Warto sprawdzić czy poduchy nam pasują a nauszniki dobrze grają z naszym uchem. Wiele osób preferuje różnego rodzaju słuchawki dokanałowe. W tym segmencie również można znaleźć sporo ciekawych słuchawek o naturalnym dźwięku.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *