Jak zarabiać na nagraniach terenowych? Jaka ścieżka zawodowa?

Czy da się zarobić na nagraniach terenowych? Czy są branże, które poszukują specjalistów od nagrań audio? Przedstawiamy nasz mini poradnik – jak zarabiać na nagraniach terenowych. Opowiadamy o możliwej ścieżce zawodowej przy realizacji dźwięku nagrywanego poza studio. Gdy mocno wgryziemy się w zagadnienia związane z nagrywaniem dźwięków, może nam przyjść pomysł na zarabianie w ten sposób.

Specjalnie dla Ciebie postaraliśmy się zebrać najciekawsze zawody związane z field recording’iem.

Czy nadal potrzebny jest dźwięk z pleneru?

Wiele osób się zastanawia czy dźwięk z pleneru nadal jest potrzebny, a co za tym idzie, czy da się na tym zarobić? Tak! oczywiście, że to bardzo dobra ścieżka zawodowa i zawsze brakuje świetnych specjalistów w branży nagrań audio.

Z jednej strony jest ciężej o znalezienie pracy, ale mamy dużo większą szansę na konkretne zarobki, np. w porównaniu do otworzenia własnego studio nagrań muzyki. W każdym dużym mieście „studio nagrań” jest wiele, ale dobrych specjalistów z zakresu dźwięków terenowych czy efektów dźwiękowych trzeba naprawdę mocno szukać by ich znaleźć.

Wyobraź sobie, że każdy film czy serial korzysta z usług dźwiękowców podczas nagrań w plenerze. Często mniej budżetowe projekty korzystają z gotowych do zakupu efektów dźwiękowych. Również coraz większe zlecenia można dostać od firm produkujących gry video czy tworzących popularne kanały na YouTube.

Czy warto pracować przy nagraniach terenowych?

To nas sam początek, musisz zadać sobie pytanie czy chcesz pracować przy nagraniach terenowych. Do puki robisz to hobbystycznie, amatorsko (nie oznacza, że twoje nagrania są słabe) to masz pełną swobodę co i kiedy nagrywasz.

Przypominamy, że amatorskie nagrania nie oznaczają, słabej jakości. Tak samo wielu amatorów korzysta z najlepszego i najdroższego sprzętu do nagrań. Różnica jest taka, że nie robią tego zawodowo, a jedynie dla przyjemności, którą czerpią z nagrywania.

Decydując się na zawodowstwo, będziemy zobligowani do pracy przy projektach, które mogą nas nie interesować. I tu warto przysiąść i się zastanowić, czy takie poświęcenie jest warte tej pracy. Inaczej wykonuje się coś z miłości (np. dla użytku własnego) a inaczej, jeśli musimy coś zrobić.

Znamy kilka osób, które pokochały przejście na zawodowstwo. Jeszcze więcej osób znienawidziło na jakiś czas rejestrowanie dźwięku właśnie przez pracę przy zleceniach.

Jak szukać pracy przy realizacji dźwięku?

Przechodzimy do bardzo ważnego punktu czyli poszukiwanie pracy. Czy będziemy szukać pracy na etat, pracy przy dużych projektach a może dorywczo w wolnym czasie?

Warto przygotować swoją audiotekę, CV w formie nie tylko pisanej, ale również zapis najlepszych naszych nagrań. Możemy się spotkać z sytuacją, gdy przyszły pracodawca będzie chciał sprawdzić jakość tego co nagrywamy.

Tu musimy się wykazać elastycznością i posiadać ciekawe pliki dźwiękowe. Jeśli chcemy pracować przy nagraniach np. do filmu, radia czy telewizji, warto stworzyć próbki dialogów. Dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie mini reportażu tematycznego z przeprowadzonymi wywiadami. Możliwości stworzenia swojego „dźwiękowego” CV jest wiele. Może w przyszłości uda się nam napisać kolejny artykuł tylko na ten temat.

Gdzie możemy pracować i jak zarabiać na nagraniach terenowych?

Jeśli nasze nagrania są naprawdę świetnej jakości, nie ma ograniczeń co do miejsca zatrudnienia. Nagrania w terenie można robić na zlecenie telewizji, radia, platform VOD czy firm gamingowych. A to tylko nieliczne miejsca, gdzież każdego dnia potrzebne są nowe ścieżki Audio.

Oto najpopularniejsze branże korzystające z nagrań terenowych, które wciąż poszukują nowych pracowników:

  • Radio i podcast – radio to naturalny odbiorca dobrej jakości dźwięków. Tak samo coraz popularniejsze stają się podcasty, które często mogą potrzebować nagrań w terenie.
  • Telewizja, platformy VOD oraz kino – oczywiście telewizja, ale również nowoczesne platformy jak Netflix. Tu wchodzimy w świat filmu, gdzie od zawsze potrzebny jest dobrej jakości dźwięk z pleneru.
  • Filmy Gamingowe – bo gry video potrzebują unikalnych dźwięków. Tu możemy pracować zarówno w terenie jak i z naszego domowego studio, gdzie tworzymy efekty dźwiękowe pod gry video.
  • Praca przy filmach reklamowych – to bardzo duża branża usług nagrań video na zlecenie. Często w tego typu filmach, występuje osoba (nagrania wokali) lub potrzebny jest dźwięk z linii produkcyjnej.
  • Organizacje rządowe i pozarządowe – organizacje zajmujące się sprawami środowiskowymi, często pracują na bazie nagrań terenowych. Czy to miejskich, czy to w bardziej oddalonych miejscach (lasy, puszcze, wsie).
  • Wydawnictwa na YT – nagrania na zlecenie kanałów YouTube (np. nagrania przyrody, nagrania miast, podkładu i szumu otoczenia pod filmy). Tu szczególnie łatwo będzie nam znaleźć duży kanał, który może potrzebować dźwiękowca. Niestety w większości przypadków, jest to dorywcza i słabo płatna praca.
  • Sprzedaż w bankach audio – czyli samozatrudnienie i sprzedaż dźwięków, muzyki, efektów poprzez ogólnodostępne kanały B2C oraz B2B. Oczywiście w takich bankach, jest bardzo duża konkurencja więc, nasze nagrania muszą być bardzo dobrej jakości. Niemniej wiele osób bardzo dobrze żyje z tego typu działań.
  • Audio Streeming z eventów – to ostatnio bardzo modny element marketingu eventowego. Nagrania dźwięku np. z targów, konferencji, które są na żywo udostępniane publiczności w formie video lub podcastu.

Jeśli chcemy pracować przy nagraniach w plenerze, warto poznać aspekty techniczne oraz zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości sprzęt audio. Nauka będzie wymagająca, a i sprzęt nie należy do najtańszych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by pracować z najlepszymi, a zajęcie field recordingu stało się naszym stałym zajęciem zarobkowym.

Nie wiesz jak nagrywać dźwięk, ale chcesz zacząć pracować przy produkcji dźwięku? Więcej informacji o nagrywaniu znajdziesz w naszym mini poradniku: „Jak nagrywać dźwięki otoczenia i przyrody – czym jest „Field Recording”?„. To podstawy, jak zająć się nagrywaniem dźwięku. Dowiesz się dokładnie czym jest Field Recording i co potrzebujesz by zacząć swoją audio-przygodę.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *