Nagrywanie dźwięków natury – zostań ambasadorem przyrody?

Nagrywanie dźwięków natury oraz jak zostać ambasadorem przyrody? To nasze nowe wyzwanie dla wszystkich pragnących nagrywać w terenie. Jeśli poszukujecie ciekawego projektu na całe życie, warto zainteresować się przyrodą.

Czy wiecie, że z roku na rok coraz jest coraz mniej ptaków? Jeszcze 10-15 lat temu, wystarczyło wejść do pierwszego z brzegu lasu by usłyszeć mnogość gatunków. Dziś niestety w poszukiwaniu ptaków musimy poświęcić znacznie więcej czasu.

I tu właśnie pojawia się nasz przyrodniczy projekt dla każdego. To podążanie z mikrofonem przez świat w poszukiwaniu pięknych dźwięków przyrody. Nie skupiamy się wyłącznie na ptakach, nagrywamy również życie zwierząt w ich naturalnym środowisku.

Ważnym aspektem projektu jest również tworzenie pięknych panoram dźwiękowych otoczenia.

Nagrywanie dźwięków natury

Nagrywanie dźwięków natury – ciekawy projekt dla Ciebie

Jeśli stoisz przed wyborem pierwszego projektu audio nagrywanie dźwięków przyrody może być ciekawym wyzwaniem. Nie tylko uczy nas pracy w plenerze ale daje okazje do przeżycia fantastycznej przygody.

Jeśli kochasz przyrodę, lubisz wędrówki po lesie (również te bez celu) a dodatkowo chcesz zrobić coś użytecznego, to nagrywanie w plenerze może być idealne dla Ciebie.

Pierwsze kroki z nagrywaniem przyrody

Nie musisz być specem od nagrywania by rozpocząć swoją przygodę. Wystarczy minimalne przygotowanie, własny recorder i upatrzone miejsca gdzie chcemy się udać. By rozpocząć projekt, wystarczy zabrać nasz sprzęt na pieszą wycieczkę po okolicy naszego zamieszkania.

Nie wiesz jak się zabrać za nagrywanie w plenerze, nic nie szkodzi. Zobacz nasze porady na początek: Jak nagrywać dźwięki przyrody i otoczenia.

Park czy zalesiona ulica będzie dobrym miejscem na spotkanie z ptakami. Nawet w centrum dużego miasta spotkamy piękne śpiewy i odgłosy natury. Nagrywać przyrodę możemy praktycznie wszędzie i o każdej porze.

Na samym początku przeanalizuj co chcesz i gdzie chcesz nagrywać. Zrób sobie listę sprzętu, który potrzebujesz do zrealizowania projektu. Czy będzie to mały przenośny rekorder a może zdecydujesz się na profesjonalny system?

Jeśli chcesz dołączyć do naszych działań i pomóc w nagrywaniu natury, dołącz do naszej grupy na Facebook. Na łamach grupy informujemy o nowościach, projektach i wspólnie dzielimy się naszymi nagraniami.

Gdy już zaplanujesz co chcesz nagrywać, musisz również pomyśleć jak chcesz nagrywać? Czy będą to nagrania mono, stereo a może dźwięk 3D (np. Ambisoniczny)? Od tego zależy jakiego sprzętu do nagrywania będziesz potrzebować.

Na początek przygody dobrym wyborem może być zakup ręcznego rekordera. Będzie on łatwy w obsłudze, mały i lekki oraz zabierzemy go praktycznie wszędzie. Udanym zakupem będzie recorder stereo z dodatkowymi gniazdami pod zewnętrzne mikrofony.

Zacznij nagrywać przyrodę już dziś!

Gorąco zachęcamy do rozpoczęcia swojej przygody z nagrywaniem. Nie masz jeszcze dedykowanego sprzętu do nagrań plenerowych? Spokojnie możesz zacząć zabawę nagrywając przyrodę za pomocą telefonu komórkowego. Im bardziej się wkręcisz w nagrywanie, tym szybciej wejdziesz w świat pięknych nagrań natury.

Nagrywasz już dźwięki natury? Super, chętnie posłuchamy twoich próbek. Dodaj je na naszej grupie dyskusyjnej. Zapraszamy również do wspólnych projektów w terenie.

Nagrywanie dźwięków natury jako zawód?

Profesjonalne nagrywanie przyrody jest wymagającym i trudnym zawodem. Po pierwsze musisz zdobyć odpowiednią wiedzę o technikach nagrywania oraz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Jak mamy wiedzę i sprzęt, musimy również przemyśleć jak chcemy zrobić pierwsze zlecenia oraz klientów.

To nie wszystko, dobrze jest zaplanować jak chcesz na dźwiękach zarabiać. Bo profesjonalizm, to nie tylko jakość naszego zaplecza ale przede wszystkim zmienienie pasji w zawód. Czyli musimy na tym zarabiać, a nie jest to proste.

Jeśli chcesz tworzyć projekty audio z naturą w roli głównej, możesz skontaktować się z odpowiednimi instytucjami zajmującymi się szeroko pojętymi projektami ekologicznymi. Możesz również napisać np. do Lasów Państwowych oraz fundacji. Te instytucje mogą aktualnie posiadać potrzebę na nagrania w wybranym terenie.

Kolejnym pomysłem jest sprzedaż nagrań przyrody w internecie. Tu również jest olbrzymia konkurencja – zadbaj o jakość nagrań i ich unikalny charakter. Dobrym pomysłem może okazać się tworzenie „pakietów” dźwięków (np. tylko dźwięki śpiewu konkretnego gatunku ptaków).

Promujemy przyrodę bo ją kochamy

Niezależnie czy czerpiesz korzyści finansowe z nagrań, ważne by robić to dla celów ochrony i badania otaczającej nas przyrody. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nasze zajęcie służyło uczelniom, naukowcom i organizacjom.

Nagrania audio mogą być bardzo dobrym źródłem wiedzy o tym, co dzieje się w naturze. Jakie zmiany zachodzą, co się tam dzieje i co zapisują nasze rejestratory dźwięku. Dobrze jest gdy nasza praca przynosi nie tylko piękne nagrania ale przede wszystkim pomaga w analizie oraz ochronie przyrody.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie mi kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwięków przyrody oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękuję

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *