Sprzęt do nagrań terenowych – kompletny przewodnik

Sprzęt do nagrań terenowych, napisaliśmy poradnik i artykuły by ułatwić podjęcie dezycje zakupowe. Gdy zaczęliśmy naszą przygodę z nagraniami dźwięku w terenie, w internecie nie było wiele informacji na ten temat. I tak, po kilku miesiącach pracy stworzyliśmy mini przewodnik, który w prosty sposób odnosi się do naszych publikacji dotyczących sprzętu do nagrań terenowych.

Nasz przewodnik to nie tylko sama wiedza merytoryczna, ale również najlepszy polecany sprzęt. Korzystając z naszego przewodnika otrzymujesz bezpłatny dostęp do wiedzy „tajemnej” z wyboru tylko sprawdzonego i dobrego sprzętu do nagrań w terenie. Wszystkie mikrofony, recordery, kable i akcesoria od lat świetnie sprawdzają się podczas rejestracji przyrody, otoczenia oraz dźwięków zwierząt.

Staramy się pisać w porosty sposób, często specjalnie omijając bardziej techniczne szczegóły. Wierzymy, że podstawą dobrych nagrań jest wiedza praktyczna jak coś zrobić, a nie koniecznie wiedza techniczna, czemu tak się dzieje. Praca w terenie wymaga nie tylko zaparcia, ale również posiadania wiedzy jak zrobić coś najlepiej, ze sprzętem który mamy ze sobą.

Sprzęt do nagrań terenowych – kompletny przewodnik

Nasz przewodnik nieustannie rozwija się. Gdy powstają nowe zestawienia i informacje, dodajemy je tutaj. Staramy się by wszystkie informacje tu zawarte, były łatwo dostępne i czytelne. Ten poradnik rośnie z miesiąca na miesiąc. To co jest dostępne dziś, zostanie rozwinięte w przyszłości o kolejne elementy.

Sprzęt audio rozwija się prężnie. Niemal każdego miesiąca pojawia się coś nowego, wartego uwagi i opisania. Niestety nasze zajęcia terenowe, szkolenia i nagrania zabierają sporo naszego czasu. Zatem informacje, pojawiają się z opóźnieniem, za które przepraszamy.

Dziękujemy za zainteresowanie i liczymy, że również dołączysz do naszej grupy FB.

Mikrofony

Mikrofon to jeden z najważniejszych elementów całej układanki sprzętu do nagrań. To właśnie mikrofon zbiera dźwięk i przekazuje go do recordera. To od jego charakterystyki zależy czy nagranie będzie dobrej jakości. Oczywiście, obok sprzętu ważne jest również doświadczenie i wiedza, ale dobry mikrofon to połowa sukcesu i świetnych nagrań.

Czym jest mikrofon kardioidalny?

Rodzaje mikrofonów

Warto poznać rodzaje mikrofonów, by lepiej dobrać je do naszych potrzeb. Opisujemy rodzaje mikrofonów. Zobacz „Czym jest mikrofon kardioidalny?„.

Opisujemy rodzaje mikrofonów oraz ich wykorzystanie podczas nagrań terenowych. Taka wiedza pomaga w dobraniu odpowiednich mikrofonów do odpowiednich nagrań. Bo jeden mikrofon to często za mało!

Mikrofony do nagrywania dźwięków otoczenia

Spis popularnych mikrofonów

Stworzyliśmy mini spis najpopularniejszych mikrofonów. Spis popularnych mikrofonów znajdziesz tutaj: „Mikrofony do nagrywania dźwięków otoczenia„.

Również bardzo ciekawe jest nagrywanie binauralne za pomocą dwóch mikrofonów, udających naturalny ludzki słuch. Stworzyliśmy mini przewodnik po takich mikrofonach.

Najlepsze mikrofony binauralne

Mikrofony binauralne

Zobacz jakie są najpopularniejsze mikrofony binauralne: „Najlepsze mikrofony binauralne„.

Nie mogło zabraknąć spisu popularnych i sprawdzonych mikrofonów do field recordingu. Wybraliśmy najciekawsze modele, które idealnie nadają się do nagrań terenowych. Jeśli szukasz dobrego mikrofonu, to musisz zajrzeć do naszego spisu.

Czym jest hydrofon?

Hydrofon

Czyli mikrofon do nagrywania pod wodą. Są różne konstrukcje, oraz różne przeznaczenia hydrofonów. Więcej przeczytasz w artykule: „Czym jest hydrofon?„.

Akcesoria do nagrań terenowych

Nie ma udanego nagrywania, bez odpowiednich akcesoriów. Ułatwiają nam one w pracy podczas nagrywania.

Jak wybrać torbę na rejestrator dźwięku?

Torba na rejestrator

Torba pod rejestrator dźwięku, bardzo ważny element naszego wyposażenia. Pomaga pracować wygodnie oraz chronić nasz sprzęt audio. Więcej o torbach napisaliśmy w artykule „Jak wybrać torbę na rejestrator dźwięku?„.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniej torby to inwestycja w bezpieczeństwo Twojego sprzętu i komfort pracy. Dobrze dobrana torba pozwoli Ci cieszyć się nagrywaniem dźwięku przez długi czas.

Słuchawki do nagrań terenowych - jakie wybrać?

Słuchawki

Słuchawki to jeden z najważniejszych elementów naszego sprzętu. Zobacz jakie słuchawki do nagrań terenowych wybrać? Więcej o słuchawkach przeczytasz w artykule „Najlepsze słuchawki do nagrań terenowych„.

Słuchawki to jedno z najważniejszych urządzeń, dzięki którym możemy monitorować nasze nagrania. Wykorzystuje się tu przeważnie słuchawki typu zamkniętego on-ear lub over-ear. Więcej znajdziesz w oddzielnym artykule o słuchawkach.

Blimp osłona mikrofonowa

Osłony od wiatru

Izolacja od wiatru jest bardzo ważna podczas nagrań w terenie. Pozwala nam rejestrować czyste dźwięki bez zakłóceń od wiatru. Zobacz mini poradnik „Czym jest blimp?„.

Omówiliśmy już mikrofony i rejestratory (recordery), kolejnym bardzo ważnym elementem są osłony od wiatru (osłony przeciwwietrzne). Pozwalają nam rejestrować dźwięki nawet w bardzo wietrzne dni. Jeśli zainwestowałeś sporo środków w sprzęt, to osłona jest równie ważna (a może nawet ważniejsza) co pozostałe elementy.

Jednym z najpopularniejszych osłon są blimpy (zeppeliny). To nic innego jak tuba w której montujemy nasz mikrofon (lub mikrofony). Oczywiście producenci prześcigają się w tworzeniu najlepszych konstrukcji pod różne zestawy mikrofonów. Blimp nie jest najlepszy do wszystkiego, ale jest najtańszy i dobry na początek przygody z nagraniami terenowymi.

Statywy do field recordingu (nagrań terenowych)

Statywy i tyczki boom-poles

Jaki statyw wybrać, czy potrzebujesz boom-pole i jak montować mikrofony i rejestrator w terenie.

Statywy pomagają w ustawieniu i pozostawieniu sprzętu podczas nagrywania. Wykorzystuje się je do nagrań stacjonarnych. A tyczki boom (boom-poles) wykorzysta się podczas nagrywania dźwięku na planie filmowym, ale również podczas pieszych wycieczek z mikrofonem.

Do tematu statywu i tyczek wrócimy jeszcze w przyszłości.

Kable, wtyczki, przejściówki

Mamy recoreder i mikrofony, oczywiście czymś musimy to wszystko połączyć. I tu przychodzą nam z pomocą przewody/kable audio.

Oczywiście nie ma nagrań bez kabli, przewodów, przejściówek. To najlepszy i najpopularniejszy sposób na podłączenie mikrofonu z recorderem. Jeśli tylko możesz, wykorzystuj kable audio do połączenia mikrofonów z rejestratorem dźwięku. A jeśli nie możesz, warto sprawdzić nasze porównanie systemów bezprzewodowych.

Bezprzewodowy system mikrofonowy - czy go potrzebujesz?

Mikrofony bezprzewodowe

Zdecydowaliśmy się je dodać w zakładce akcesoria. Główną zaletą systemu bezprzewodowego jest brak przewodów. Posiada on również swoje wady. Więcej o systemach pisaliśmy w artykule „Bezprzewodowy system mikrofonowy – czy go potrzebujesz?„.

Gdy nie można skorzystać z przewodu, warto pomyśleć o bezprzewodowej transmisji dźwięku. Zobacz jakie są najpopularniejsze budżetowe rozwiązania na rynku.

Darmowe programy do obróbki dźwięku

Oprogramowanie

Oprogramowanie jest bardzo ważne, fajnie jeśli jest ono również darmowe. O darmowych programach do obróbki dźwięku napisaliśmy tutaj: „Darmowe programy do obróbki dźwięku„.

Czasem musimy coś poprawić w naszych nagraniach, dociąć je czy ustawić odpowiednią głośność. A czasem potrzebujemy ścieżkę dźwiękową do filmu przyrodniczego. Powyżej zestawiliśmy najpopularniejsze darmowe oprogramowanie do obróbki dźwięku.

Wiedza o nagraniach w terenie

Oczywiście obok sprzętu ważna jest wiedza, co z tym sprzętem zrobić. Tutaj odrobina artykułów poruszających nagrania w terenie czy nagrania przyrody.

Czym są nagrania terenowe?

Więcej o nagraniach terenowych (field recording) przeczytasz w naszy mini poradniku „Czym jest „Field Recording”?„.

Sprzęt do nagrań terenowych – mini abc

Dziękujemy za zainteresowanie naszym zestawieniem sprzętu do nagrań terenowych. Wciąż coś dopisujemy i dodajemy, poprawiamy i zmieniamy. Ten spis powstaje i wciąż ewoluuje, tak samo jak nasze artykuły tematyczne.

To nie koniec, wręcz przeciwnie to dopiero początek artykułów. Gdy tylko jest chwila czasu siadamy i publikujemy nowe porady. Jeśli dopiero zaczynasz nagrania terenowe, to świetnie. Wierzymy, że nasze publikacje się przydadzą i pomogą w rozwinięciu swojego zainteresowania nagraniami audio.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *