Nagrywając dźwięki, efekty specjalne, czy tworząc pełną ścieżkę audio do podcastu czy filmu warto posiadać oprogramowanie do edycji i składu plików audio. W naszym przypadku, osób nagrywających chodzi dokładnie o edytor ścieżek dźwiękowych.
Poruszymy tu tylko edytory darmowe oraz skupimy się na obróbce plików WAV oraz nagrywania wielościeżkowego. Zajmiemy się dźwiękiem nagranym mono i/lub stereo. Natomiast nie zajmiemy się tu obróbką dźwięku 3D (Ambisonics), do której często potrzebne są płatne rozszerzenia.
Czym różni się DAW od edytora dźwięku?
Na samym początku przygody z nagrywaniem warto się zastanowić czy wystarczy nam edytor dźwięku a może profesjonalny DAW? Niestety nie jest to tak proste jak by się mogło wydawać. Z jednej strony Edytor pracuje na zaimportowanym dźwięku, z drugiej strony DAW daje nam możliwość tworzenia dźwięków od podstaw (np. wirtualne instrumenty). Bardzo często również edytory dźwięku są częścią DAW.
Czym jest edytor dźwięku?
Edytor tradycyjnie zajmuje się przetwarzaniem plików mono lub stereo, aby zastosować efekty, poradzić sobie z szumem, konwertować formaty, ustawić optymalny ogólny poziom i pomóc przygotować je do użycia z czymś innym (jak np. wideo). Program wykonuje całą pracę na plikach źródłowych (np. WAV).
Aplikacje edytorów audio zazwyczaj stosują destrukcyjną edycję w przeciwieństwie do DAW. Choć brzmi to złowieszczo, destrukcyjna edycja oznacza, że twoje edycje są faktycznie stosowane do samego pliku audio, podczas gdy w DAW, który wykorzystuje edycję niedestrukcyjną, twoje edycje są przechowywane jako instrukcje, które mówią oprogramowaniu, które części dźwięku mają być dostępne na dysku twardym i co z nimi zrobić, ale nie mają wpływu na oryginalny plik audio.
Kiedy używać Edytor dźwięku?
- Podczas bezpośredniej edycji pliku audio – jeśli chcemy ustawić głośność czy zrobić obróbkę naszych plików źródłowych, wystarczy nam dobry edytor dźwięku.
- Do zaawansowanej edycji plików źródłowych – profesjonalne edytory audio, są mistrzami w jednym, czyli w edycji pliku nagranego.
- Do prostej edycji pojedynczych plików – coś do przesunięcia, wycięcia, ściszenia, podgłośnienia – edytor pozwala w prosty sposób realizować proste zadania obróbki.
- Do nagrywania np. podcastu – jeśli nagrywasz 1, 2 czy 3 ścieżki audio, prosty edytor wystarczy do zgrania całego podcastu.
- Do pracy z plikami mono i stereo – idealny do obróbki nagrań w mono i stereo.
Czym jest DAW?
Skrót DAW oznacza Digital Audio Workstation, czyli cyfrowa stacja robocza. To coś więcej, niż edytor pojedyńczych plików. To kompletne oprogramowanie do wykorzystania w studiu nagrań. Pozwala nam na bardzo zaawansowaną obróbkę dźwięku, jednak potrzeba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jeśli poważnie myślisz o postprodukcji i edycji dźwięków, lepszym wyborem będzie DAW.
DAW często możesz porównać do kompletnego rozwiązania dla studia nagrań. Może to być muzyka, ścieżka do filmu, reklama, etc. Sam DAW nie pracuje bezpośrednio na plikach źródłowych a jedynie przechowuje informacje, co z plikami zrobiliśmy. W każdym momencie, możemy wyłączyć efekt czy plugin zaaplikowany do materiału.
DAW są dużymi programami, które wymagają sporej wiedzy i doświadczenia. Tak więc czeka nas konkretna nauka, jeśli chcemy poznać wszelkie możliwości cyfrowej stacji roboczej.
Kiedy używać DAW?
- Przy pracy na wielu ścieżkach – idealnie sprawdzi się jako wirtualny mixer dużej liczby ścieżek dźwiękowych.
- Do składania i postprodukcji materiału – gdy składamy np. ścieżkę do filmu (w tym filmów przyrodniczych) i łączymy wiele różnych dźwięków z materiałem Video.
- Podczas nagrań w studio – np. występu zespołu muzycznego. DAW daje nam wiele elastyczności oraz olbrzymie ilości pluginów, pod obróbkę muzyki.
- Do pracy z nagraniami przestrzennymi 3D – jeśli pracujemy nad dźwiękiem przestrzennym oprogramowanie DAW będzie idealne.
Darmowe edytory dźwięku
Pierwszą istotną grupą programów są darmowe edytory dźwięku. Dzięki nim będziemy mogli obrobić nasz surowy materiał z recordera, w gotowe ścieżki audio. W edytorach, główną funkcją jest sama edycja nagranych dźwięków, możliwość przycinania, odszumienia i ogólnej postprodukcji plików źródłowych.
Audacity (Win, Mac & Linux)
To prawdopodobnie najpopularniejszy darmowy cyfrowy edytor dźwięku! Audacity zapewnia mnóstwo funkcji, a przy tym program jest open source i darmowy. Ma bardzo czysty i prosty interfejs, można nawet powiedzieć, że odrobinę przestarzały. Pomimo prostego wyglądu, jest fenomenalny pod względem funkcji, które oferuje.
Link: https://www.audacityteam.org
Ocenaudio (Win, Mac & Linux)
Ocenaudio jest jednym z tych inteligentnych programów do edycji, które w prosty sposób możemy wykorzystać do nagrań i obróbki dźwięku. Oferuje prosty interfejs oraz szeroką automatyzację niektórych procesów.
Oprogramowanie posiada atrakcyjny interfejs użytkownika, który jest łatwy w obsłudze. Narzędzie pozwala użytkownikom na wdrożenie tony efektów audio i podgląd ich w czasie rzeczywistym, podczas gdy edycja jest w toku.
Link: https://www.ocenaudio.com
WavePad (Mac)
To oprogramowanie do edycji dźwięku jest w pełni funkcjonalnym edytorem audio dla Windows i Mac. Nagrywaj i edytuj muzykę, głos i inne nagrania audio. Podczas edycji plików audio można wycinać, kopiować i wklejać fragmenty nagrań, a następnie dodawać efekty, takie jak echo, wzmocnienie i redukcja szumów. WavePad działa jako edytor WAV lub MP3, ale obsługuje również wiele innych formatów plików, w tym VOX, GSM, WMA, Real Audio, AU, AIF, FLAC, OGG i inne.
Link: https://www.nch.com.au/wavepad/index.html
Sweep (Linux)
Dedykowane oprogramowanie dla systemu linux. Bardo prosty interfejs, który wizualnie wielu może zniechęcić do korzystania. Mimo wszystko, jest to jedna z opcji wartych przetestowania w wolnym czasie. Na pewno nie jest tak popularny jak opcje powyżej.
Link: http://www.metadecks.org/software/sweep/
Darmowe oprogramowanie DAW
Wybierze DAV ddy potrzebujesz kombajn stworzony z myślą o studiach nagrań, profesjonalnej postprodukcji dźwięku pod video lub podczas pracy na skomplikowanych nagraniach wielokanałowych. Skomplikowane, z wielką liczbą możliwości, wykorzystane jako podstawowe narzędzie w branży audio i video.
Ardour (Win, Mac & Linux)
Zupełnie darmowy, zaawansowany system DAW dla profesjonalistów. Bez ograniczeń, okrojeń czy ukrytych niespodzianek. Dla wymagających użytkowników, szukających stabilnego środowiska pracy o bardzo szerokich możliwościach.
Czysty i przejrzysty interfejs oraz dużo intuicyjnych funkcji, które pomagają w łatwiejszej obróbce. Ardour jest dla artystów, którzy chcą nagrywać, edytować, miksować i masterować projekty audio i MIDI. Oprogramowanie dla wymagających ale również świadomych i doświadczonych masterów.
Link: https://ardour.org/
SoundBridge (Win & Mac)
Darmowy DAW, który ma być prosty i przejrzysty. To świetny, prosty i łatwy w obsłudze DAW z podstawową funkcjonalnością, który jest dobrze rozplanowany i przeznaczony do użytku z ekranami dotykowymi. Wszystkie istotne narzędzia edycyjne są widoczne i łatwo dostępne. DAW zawiera również kompletny zestaw podstawowych wtyczek FX.
Link: https://soundbridge.io
Garageband (Mac)
Darmowe, bo dostarczane z komputerami Macintosh (Apple) oprogramowanie DAW do produkcji muzyki ale również obróbki dźwięku. Prosty i skuteczny program, dość łatwy w użyciu. Jednym z ograniczeń programu jest jego dostępność jedynie na platformie Mac. Z drugiej strony jeśli masz maca, to jest na nim zainstalowany Garageband.
Jest dużo prostszy od profesjonalnych dedykowanych platform DAW, ale z drugiej strony błyskawicznie na nim utworzymy nagranie, zmixujemy nagranie, czy przygotujemy dźwięk pod film video. Warto rozpocząć swoją przygodę od Garageband by w przyszłości przejść na bardziej profesjonalne platformy.
Link: https://www.apple.com/pl/ios/garageband/
Cakewalk by BandLab (Win)
Oprogramowanie dedykowane wyłącznie dla systemu Windows. Już dość stary projekt, ale nadal mocno trzyma się w czołówce darmowych DAW. Cakewalk to narzędzie, które sprawia, że produkcja audio jest bardzo prosta. Program wykorzystamy do szybkiego nagrywania, edycji i miksowania dźwięku. Spora liczba dodatków oraz ładna szata graficzna.
Link: https://www.bandlab.com/products/cakewalk
Podium Free (Win)
Podium to całkiem zgrabnie wyglądająca stacja robocza audio, stworzona wyłącznie dla systemu operacyjnego Windows. Można go używać do edycji, nagrywania, miksowania i naprawy dźwięku. Narzędzie obsługuje również nagrywanie i edycję MIDI oraz oferuje mnóstwo wtyczek efektowych, które poprawiają jakość i atrakcyjność ścieżki audio. Jest również dobry do instrumentów VST.
Link: https://zynewave.com/podium-free/
Jaki program do nagrywania wybrać?
Nie ma idealnego oprogramowania do edycji dźwięku. Wszystko zależy od naszych oczekiwań oraz wiedzy technicznej. Każdy program będzie miał swoich zwolenników jak i przeciwników. Niemniej warto spróbować każdego z nich (lub tych kompatybilnych z Twoim systemem operacyjnym).
Znamy wielu profesjonalistów, którzy pracują na darmowych edytorach dźwięku, jak i tych, którzy wybrali DAW’y. Warto samemu odnaleźć coś idealnego dla siebie. Nie ma tu jednocześnie ani dobrych ani złych wyborów. Są tylko te, które pomogą nam w osiągnięciu upragnionego efektu końcowego.
Przedstawione powyżej opcje, są idealne zarówno dla profesjonalisty jak i początkującego amatora. Wielu specjalistów z branży dźwięków przyrody czy efektów specjalnych, wykorzystuje darmowe oprogramowanie. Na początek warto zdecydować się na najprostsze rozwiązania i z biegiem czasu wykorzystać bardziej zaawansowane systemy.
Zobacz również oprogramowanie do tworzenia dźwięku przestrzennego ambisonic „Darmowe programy do dźwięku przestrzennego 3D„.
[…] Zobacz również nasze zestawienie „Darmowe programy do obróbki dźwięku„. […]
[…] Darmowe programy do obróbki dźwięku […]