Friture – darmowy analizator dźwięku

Friture to darmowy analizator dźwięku, który umożliwia wizualizację i analizę dźwięku w czasie rzeczywistym na wielu platformach, takich jak Linux, Windows i macOS.

Można go używać do analizy różnych aspektów dźwięku, takich jak częstotliwość, głośność, widmo dźwięku i wiele innych.

Jest to przydatne narzędzie zarówno dla profesjonalistów zajmujących się dźwiękiem, jak i dla hobbystów.

Najważniejsze funkcje, darmowego analizatora dźwięku Friture

Friture został stworzony z myślą o ułatwieniu analizy sygnałów audio, aby lepiej zrozumieć ich charakterystykę, jak na przykład fundament, harmoniczne, czy nawet sprzężenie zwrotne.

Ponadto, umożliwia opisanie właściwości źródła dźwięku, pomieszczenia czy odbiornika, uwzględniając takie elementy jak pogłos czy szczyty wzmocnienia. Niezmiernie przydatne jest także w korektach w przetwarzaniu wstępnym, na przykład poprzez korekcję charakterystyki pomieszczenia.

Friture osiąga cele poprzez dostarczenie zestawu widżetów do wizualizacji danych audio. Pozwala to na precyzyjną analizę i zrozumienie analizowanego sygnału.

Friture pomaga zrozumieć dane audio za pomocą:

  • analizator widma
  • kroczący spektrogram 2D
  • analizator ułamka oktawy
  • estymator opóźnienia

Spectrogram 2D

Widget spektrogramu 2D prezentuje dane audio w dwuwymiarowej przestrzeni, uwzględniając zarówno częstotliwość, jak i czas. Umożliwia to dynamiczną analizę w czasie rzeczywistym.

Jego rozdzielczość czasowo-częstotliwościowa jest determinowana przez długość okna transformaty Fouriera, analogicznie do minimalnego czasu reakcji widżetu widma.

Analizator widma

Widget widma to narzędzie umożliwiające wizualizację danych audio w kontekście częstotliwości.

Jest to niezwykle przydatne do analizy charakterystyki sygnału dźwiękowego, takiej jak częstotliwość fundamentalna, harmoniczne czy nawet częstotliwości sprzężenia zwrotnego. Czas reakcji wyświetlacza jest konfigurowalny, a minimalny czas reakcji jest związany z długością okna transformaty Fouriera.

Dodatkowo, widżet wyświetla szczyty dla każdej składowej częstotliwości, co oznacza ostatnie maksima widma, które stopniowo maleją po osiągnięciu szczytu. Na koniec, etykieta identyfikuje częstotliwość globalnego maksimum widma, co ułatwia użytkownikowi szybkie zlokalizowanie kluczowych informacji na wykresie.

Analizator widma oktawowego

Widżet widma oktawowego wyświetla dane audio w funkcji czasu, podobnie jak widżet widma. Dane audio są pogrupowane w przedziały częstotliwości o szerokości ułamka oktawy. Każdy przedział częstotliwości jest wynikiem działania filtra o szerokości ułamka oktawy.

Friture – darmowy analizator dźwięku, jest kompatybilny z systemami Windows, Linux oraz MacOS.

Pobierz za darmo Friture – analizator dźwięku działający w czasie rzeczywistym

Zobacz również:

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *