Darmowe programy do dźwięku przestrzennego 3D

Jeśli tworzysz dźwięk przestrzenny 3D, np. ambisoniczny warto zaznajomić się z darmowymi aplikacjami. Powstało ich przez lata wiele a ich głównym zadaniem jest postprodukcja i stworzenie mixu dźwięku przestrzennego w 3D.

Poniżej zamieszczamy najpopularniejsze darmowe wersje oprogramowania do pobrania. Jeśli znasz jakieś dodatkowe oprogramowanie tego typu, które jest oczywiście za darmo do pobrania i wykorzystania daj nam znać w komentarzu.

Czemu potrzebujesz oprogramowanie do dźwięku przestrzennego 3D?

Czemu właściwie potrzebujesz takiego oprogramowania? Jest ono potrzebne do stworzenia miksu pracując na plikach źródłowych (w formacie A). Format A jest to zestaw plików WAV, które należy odpowiednio złożyć by powstał gotowy dźwięk przestrzenny do wykorzystania w produkcji.

Standardowo nagrywając dźwięki z mikrofonu Ambisonic (np. 4 kapsułkowego), w formacie A otrzymamy 4 pliki WAV. Potem za pomocą oprogramowania, możemy dokonać odpowiedniej konwersji dźwięku, w celu dalszego wykorzystania go już w danym projekcie. Możemy do tego użyć albo dedykowanego oprogramowania do obróbki dźwięku w WAV (np. darmowe Audacity), albo w oprogramowaniu typu DAW (np. w Reaper DAW) lub wykorzystać jeden z poniższych programów i pluginów.

Darmowe programy do dźwięku przestrzennego 3D

Poniżej zamieściliśmy listę najciekawszych darmowych programów i wtyczek, które mogą się przydać podczas tworzenia dźwięku przestrzennego (dźwięku ambisonicznego). Znasz inny ciekawy program do dźwięku 3D? Daj nam znać w komentarzu.

dearVR AMBI MICRO

dearVR AMBI MICRO

Miksuj, monitoruj i renderuj ścieżki Ambisonics. Pracuj z formatami typu A i konwertuj je na B. Oprogramowanie kompatybilne i stworzone z myślą o mikrofonie VR Sennheiser AMBEO.

Funkcje dearVR AMBI MICRO:

  • Dokładny rendering Ambisonics do słuchawek
  • Zoptymalizowana konwersja A na B dla mikrofonu Sennheiser AMBEO VR
  • Wybór HRTF (dearVR, YouTube VR, Facebook360, KU100)
  • Łatwe w użyciu elementy sterujące polem dźwiękowym
  • Wyjście Ambisonics (format B do 3. rzędu)
  • Śledzenie głowy dla produkcji wideo VR
  • Obsługa AAX / VST3 / AU

Pobierz: https://www.dear-reality.com/products/dearvr-ambi-micro

Spatial Audio Real-Time Applications

Spatial Audio Real-Time Applications

SPARTA to zbiór wtyczek audio VST* do produkcji, reprodukcji i wizualizacji dźwięku przestrzennego, opracowany głównie przez członków Acoustics Lab na Uniwersytecie Aalto w Finlandii.

Instalator SPARTA zawiera również pakiet COMPASS, pakiet HO-DirAC, CroPaC Binaural Decoder i renderer odpowiedzi impulsowej pomieszczenia HO-SIRR. Wtyczki te wykorzystują przetwarzanie parametryczne i są zależne od sygnału. Ich celem jest wykroczenie poza konwencjonalne liniowe algorytmy Ambisonics, używane przez podstawowe wtyczki SPARTA, poprzez wyodrębnianie znaczących parametrów w czasie, a następnie wykorzystywanie ich do mapowania wejścia na wyjście w sposób adaptacyjny i świadomy.

Kolekcja wtyczek audio VST* o otwartym kodzie źródłowym do tworzenia i odtwarzania przestrzennych scen dźwiękowych.

Pobierz: https://leomccormack.github.io/sparta-site/

*Do wykorzystania wtyczek typu VST będziemy potrzebowali program typu DAW współpracujący z wtyczkami w tym formacie.

IEM Plug-in Suite

IEM Plug-in Suite

IEM Plug-in Suite to darmowy i otwarty pakiet wtyczek audio, w tym wtyczki Ambisonic do siódmego rzędu stworzone przez pracowników i studentów Instytutu Muzyki Elektronicznej i Akustyki.

Pakiet wtyczek zawiera:

  • GranularEncoder to wtyczka syntezy granularnej Ambisonic. Jest to pierwsza wtyczka syntezatora Ambisonic wydana w pakiecie!
  • MultiBandCompressor to bardzo przydatne narzędzie na etapie masteringu projektu! Działa jak stereofoniczny kompresor wielopasmowy, jednak zapewnia, że obraz przestrzenny nie zostanie zmieniony!
  • StereoEncoder umożliwia kodowanie monofonicznych lub stereofonicznych sygnałów audio do Ambisonic – do 7. rzędu. Interfejs umożliwia łatwe ustawienie orientacji, szerokości i obrotu pary stereo.
  • RoomEncoder jest jak dotąd najbardziej złożoną i wymagającą obliczeniowo wtyczką w pakiecie wtyczek IEM. Umożliwia ona umieszczenie źródła dźwięku i słuchacza w wirtualnym pomieszczeniu w kształcie pudełka po butach i renderowanie ponad 200 odbić od ścian.
  • AllRADecoder umożliwia zaprojektowanie dekodera Ambisonic dla dowolnego układu głośników z wykorzystaniem podejścia AllRAD.
  • EnergyVisualizer wizualizuje rozkład energii na sferze sygnału wejściowego Ambisonic. Ta wtyczka jest idealna do pomiaru obrazu przestrzennego.

Pobierz: https://plugins.iem.at/

Anaglyph, 3D to your ears

Anaglyph, 3D to your ears

Anaglyph jest częścią trwających badań nad percepcyjnymi i technicznymi możliwościami renderowania binauralnego. Ta wtyczka audio została zaprojektowana zarówno w celu wspierania bieżących wysiłków badawczych, jak i udostępnienia owoców tych badań inżynierom dźwięku pracującym w środowiskach DAW.

Wśród swoich funkcji Anaglyph zawiera spersonalizowany morfologiczny model ITD, korekty ILD bliskiego pola i wybór paralaksy HRTF, wzmacniacz lokalizacji, wzmacniacz eksternalizacji oraz obsługę wielu HRTF za pośrednictwem formatu pliku SOFA.

Pobierz: http://anaglyph.dalembert.upmc.fr/

SoundField by RØDE

SoundField by RØDE

Wtyczka „SoundField by RØDE” oferuje rewolucyjne podejście do przetwarzania ambisonicznego i zapewnia najdokładniejsze renderowanie ambisoniczne dostępne na świecie. Intuicyjny interfejs w połączeniu z legendarną dostępnością RØDE sprawia, że wtyczka „SoundField by RØDE” jest niezwykle łatwa w użyciu, odblokowując świat kreatywnych możliwości dla każdego rejestratora dźwięku.

Wtyczka „SoundField by RØDE” została zaprojektowana jako idealne uzupełnienie mikrofonu ambisonicznego NT-SF1.

Pobierz: https://rode.com/en/apps/soundfield-by-rode

GRM Tools od INA: SpaceMaster and SpaceVR

GRM Tools od INA: SpaceMaster and SpaceVR

Zestaw dwóch narzędzi od INA: GRM Tools SpaceMaster and SpaceVR. Narzędzia dostępne są w różnych formatach, zupełnie za darmo.

  • SpaceMaster umożliwia identyfikację i kalibrację różnych wielokanałowych kanałów wyjściowych (od 1 do 64) oraz pozycjonowanie kanałów wejściowych (ostatecznie w różnych liczbach) w przestrzeni wyjściowej.
  • SpaceVR opracowany we współpracy z 3D Sound Labs, generuje stereofoniczne wyjście obuuszne z wielokanałowego wejścia (od 1 do 64 kanałów) przy użyciu funkcji transferu związanych z głową (HRTF) z 3D Sound Lab. Orientację i pozycję słuchacza można modyfikować.

SpaceVR jest dostępny w formatach AAX, Audio Unit, VST i StandAlone.

SpaceMaster jest dostępny w formatach AAX, Audio Unit, VST i StandAlone.

Pobierz: https://inagrm.com/en/showcase/news/598/nouveaux-spaces

SoundField SurroundZone2

SoundField SurroundZone2

To dosyć stara wersja oprogramowania wspierającego mikrofony SoundField. Jeśli szukasz nowszej wersji, aktualnie oprogramowanie SoundField dostępne jest jako „SoundField by RØDE” (link wyżej).

Pobierz: https://www.soundfield.com/#/products/surroundzone2

ZOOM Ambisonics Player

ZOOM Ambisonics Player

Oprogramowanie dedykowane do mikrofonu ZOOM H3-VR pozwala na obróbkę i eksport plików w różnym formacie. Bardzo podstawowe oprogramowanie, które przyda się przy obsłudze ścieżek w formacie A lub B nagranych na H3-VR.

Pobierz: https://www.zoom-europe.com/pl/podreczne-dyktafony/zoom-h3-vr#artd-downloads

Ambisonic Toolkit (ATK)

Ambisonic Toolkit (ATK)

Ambisonic ToolKit (ATK), który może być używany w oprogramowniu Reaper. Jego komponenty mogą być również używane jako VST przy użyciu wtyczki ReaJS, która jest częścią ReaPlugs – tu należy pamiętać, że jest to dość skomplikowane w konfiguracji, z niewystarczającą dokumentacją.

Pobierz: https://www.ambisonictoolkit.net

ambiX

ambiX

ambiX to procesory Ambisonic, które mogą być używane jako wtyczki VST/LV2 lub samodzielne aplikacje w systemach Windows, Mac OSX i Linux. Mogą być używane z programami Reaper, Ardour, MaxMSP, Bidule lub jako samodzielne aplikacje z oprogramowaniem Jack.

Pobierz: https://www.matthiaskronlachner.com/?p=2015

O3A Core

O3A Core

Biblioteka wtyczek O3A Core to zestaw niezbędnych narzędzi, które zapewniają wszystkie podstawy do tworzenia ambisonicznego miksu 3D wyższego rzędu (HOA).

Wtyczki współpracują z niektórymi stacjami roboczymi audio (DAW), które mogą obsługiwać ścieżki o wystarczająco dużej liczbie kanałów. Dostępne opcje obejmują Reaper, Pro Tools (Ultimate lub Studio), Pyramix i Max/MSP. Wtyczki te wykorzystują konwencję SN3D higher order ambisonic (HOA) trzeciego rzędu, która wymaga 16 kanałów.

Pakiet zawiera wtyczk:

  • O3A Panners (Standard, Classic, Hemisphere, Large, Two Channel i Eight Channel)
  • Dekodery O3A (mono, stereo i 5.1 Basic)
  • Konwertery O3A do/z FuMa lub klasycznej ambisoniki, a także pomiędzy kolejnościami
  • O3A Beamer
  • Wirtualny mikrofon O3A
  • O3A Gain
  • O3A Look i O3A Rotation
  • Opóźnienie przestrzenne O3A
  • Mierniki O3A (standardowy i sygnału)
  • Wizualizatory O3A (Standard, Hemisphere, Colourizer i Flare)

Pobierz: http://www.blueripplesound.com/o3a_core

Brahmavolver

Brahmavolver

Brahmavolver to oprogramowanie do konwersji sygnału z formatu A do formatu B lub 5.1. Program przygotowany przez producenta mikrofonów Brahma Microphones, który może generować sygnał wyjściowy w formacie B lub 5.1 surround (ale tylko bezpośrednio z formatu A).

Oprogramowanie dostępne dla systemu Windows i Mac OS

Pobierz: https://brahmamic.com/support/

VVMic

VVMic

VVMic to samodzielna aplikacja Windows do przetwarzania plików TetraMic i innych plików ambisonicznych. Może ona przyjmować pliki A-Format lub B-Format jako dane wejściowe i generować sygnały głośnikowe dla konfiguracji stereo, 5.1 lub wielu innych.

Możesz słuchać w czasie rzeczywistym za pośrednictwem standardowych urządzeń audio systemu Windows lub przetwarzać w trybie off-line szybciej niż w czasie rzeczywistym. VVMic wykorzystuje dekoder liniowy pierwszego rzędu z maksymalnie 32 wyjściami. Obsługuje filtry półkowe, ale nie NFC.

VVMic jest również dostępny jako wtyczka VST

Pobierz: http://www.vvaudio.com/products/VVMic

Inne aplikacje, których już nie ma

Niektóre aplikacje zniknęły z oficjalnych źródeł. Najważniejszą była aplikacja Sennheiser – AMBEO Orbit. Niestety aktualnie nie jest ona dostępna do pobrania.

Inne darmowe programy do nagrywania

Zobacz również nasze zestawienie „Darmowe programy do obróbki dźwięku„.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *