Tascam Portacapture X8 to nowy ciekawy rejestrator przenośny do zastosowań zaawansowanych / profesjonalnych. Mały, lekki i o dużych możliwościach nowy model Portcapture X8. Chętnie, byśmy taki rejestrator przetestowali i sprawdzili jego możliwości.

Niestety aktualne testy użytkowników tego modelu wskazują wiele problemów z jakością urządzenia. Sprawia, to że model X8 raczej nie zagości u osób poszukujących profesjonalnego rozwiązania audio. Więcej na ten temat na samym końcu tego artykułu.

Przydał by się przenośny rejestrator hi-end

Przydał by się nam przenośny rejestrator dźwięku o wysokiej jakości. Aktualne urządzenia, są świetne jednak swoje warzą i w torbie zajmują miejsca.

Dotychczasowe modele ręcznych rejestratorów, nie posiadały wysokiej rozdzielczości nagrywania. W tym aspekcie przegrywały, z rozwiązaniami takimi jak recorder MixPre 6 II. Teraz jakość zaczyna się wyrównywać, a zakup ręcznego, kompaktowego urządzenia nabiera sensu.

Jeśli podróżujemy z rejestratorem oraz całym osprzętem, waga i rozmiar ma znaczenie. Wcześniej musieliśmy albo skorzystać z drogich rozwiązań wysokiej jakości nagrywania lub wybrać mniejsze urządzenie ale z gorszą jakością.

Mały i lekki Tascam Portcapture X8

Teraz nowy model X8 wreszcie daje nam małe urządzenie fizyczne, ale nagrywa WAV (BWF): 192 kHz, 16/24 bit lub 32 bit float.

Jeśli jakość wzmacniaczy mikrofonowych będzie odpowiednio dobry, to właśnie model X8 szybko, może się stać nowym standardem, wśród osób nagrywających przyrodę. Jeśli będzie możliwość przetestowania nowego modelu to na pewno trafi on na jakiś czas do naszej torby, a może i w przyszłości na stałe trafi do naszego sprzętu.

To co przemawia na korzyść X8 to nie tylko nowa jakość nagrywania, ale również wbudowane mikrofony. Niestety testy pokazują, że ich jakość wykonania jest naprawdę niska. Dodatkowo występują szumy oraz brakuje zabezpieczenia plastikowych mikrofonów przed uszkodzeniem.

Wbudowane mikrofony są niezastąpionym dodatkiem, gdy potrzebujemy szybko nagrać dźwięk bez zewnętrznych mikrofonów. Gdy nagrywamy coś na szybko, wbudowane mikrofony są bardzo przydatne. Niestety te wbudowane w model X8 nie wyglądają solidnie.

Takie combo rekorder + mikrofony XY/AB pozwolą na szybkie nagranie próbek, przed wyciągnięciem i ustawieniem konkretnego systemu. Przydatne, nie tylko w studio ale przede wszystkim w nagraniach plenerowych. Możemy zabrać studio nagrań niemal do kieszeni. Ci, którzy korzystają z większych rejestratorów i zewnętrznych mikrofonów oraz statywu, wiedzą ile taki sprzęt potrafi ważyć. Często jest to uciążliwe, np. podczas spacerów po mieście.

Tascam Portacapture X8 wydaje się być idealnym kompromisem pomiędzy jakością a mobilnością. To może być dobry recorder pomocniczy lub nawet główny rejestrator dźwięku do prostych nagrań.

Tascam Portacapture X8 - rejestrator dźwięku

Tascam Portacapture X8 – to dość tani ale wysokiej jakości rekorder

Są problemy – ale Tascam poprawia

Nowy model X8 ma trochę problemów, wyjściem może być zmiana ekranu oraz kilka poprawek w oprogramowaniu. Warto jednak być świadomym, że nowy model to nie idealny rejestrator dźwięku.

Czas pokaże jak Tascam da sobie radę z problemami wieku dziecięcego w nowym rejestratorze dźwięku. My jeszcze nie testowaliśmy, nie potwierdzamy jakie zmiany zostały wprowadzone w oprogramowaniu i czy będą zmiany w samym urządzeniu.

Na ten moment widać, że model X8 ma bardzo dużo problemów a część z nich będzie trudna do poprawienia. Nie ukrywajmy, to po prostu wadliwy projekt i niskiej jakości podzespoły. Oprogramowanie można będzie poprawić, ale samego urządzenia fizycznie raczej nie. Pozostaje nam czekać na kolejną odsłonę X8 (może będzie X8 mark II).

Dostęp przez urządzenia mobilne

Bardzo ciekawym dodatkiem, jest możliwość kierowania recorderem przez urządzenia mobilne, takie jak telefon czy tablet. Tego typu połączenie, może być bardzo przydatne, gdy nie chcemy być zbyt blisko naszego sprzętu do nagrywania.

Zamiast stać obok sprzętu i starać się nie ruszać, nie oddychać, możemy zdalnie włączyć nagrywanie. Taka separacja jest bardzo przydatna, gdy nagrywamy dźwięki przyrody, a aktualne podłoże nie zapewnia utrzymania bezwzględnej ciszy (np. suche liście na ziemi).

X8 to przenośny, wielościeżkowy rejestrator o wysokiej rozdzielczości

Warto poczekać, gdy model trafi do sprzedaży. Na pewno prędzej, czy później pojawią się ciekawe testy porównawcze nowego urządzenia. Jesteśmy bardzo ciekawi, co nowy model zaoferuje nam i czy będzie to sensowny zakup.

Cena sugerowana to około 2500-2600zł (w zależności od sklepu). To dobra oferta i niemal o połowę tańsza od MixPre 6 II. Otrzymujemy zatem rejestrator w bardzo przystępnej cenie jednak słabej jakości podzespołach. Pozostaje jeszcze pytanie, jak z odpornością na warunki atmosferyczne urządzenia?

Pozostaje nam czekać i analizować nowe produkty. Czekamy również na „odpowiedź” marki ZOOM (np. zapowiedziany model ZOOM F3).

Nadal sporo problemów z X8

Niestety nowy model rekordera wymaga poprawy i ulepszenia. Posiada on nie tylko sporo błędów w oprogramowaniu, ale również sporo błędów w samym hardware. Część problemów usunie się za pomocą poprawek oprogramowania ale problemów z niską jakością podzespołów już nie tak łatwo.

Niestety zakup X8 nie jest dobrym pomysłem, jeśli szukasz urządzenia gwarantującego dobrą jakość dźwięku. Alternatywą może być nowo przedstawiony Zoom F3, który niestety ma mniej wejść/wyjść niż X8, ale może być lepszej jakości produktem.

Więcej o problemach z Tascam Portacapture X8 przeczytasz tutaj: https://mindful-audio.com/blog/tascam-portacapture-x8-review

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *