Obserwacja ptaków – od czego zacząć naszą przygodę?

Obserwacja ptaków to jedno z naszych marzeń, które chcemy realizować nie tylko wizualnie, ale również audio. Zaczynamy przygodę z obserwacją ptaków. Oprócz poszukiwania ptaków za pomocą przyrządów optycznych, również skupimy się na nagrywaniu ich odgłosów.

Od dawna myśleliśmy o wyjściu w teren z lornetką i poszukiwaniu pięknych ptaków pośród drzew. A całość teraz nabiera realnego wydźwięku, gdy przeprowadziliśmy się w góry, gdzie będziemy chcieli podążać szlakami w poszukiwaniu dźwięków ptaków.

Tak więc naszą przygodę z obserwacją naszych latających przyjaciół czas rozpocząć. Do tego nasze obserwacje, będziemy oczywiście rejestrować w formie nagrań audio a w przyszłości, może i wideo.

Obserwacja ptaków – co jest potrzebne by zacząć?

Oczywiście cierpliwość oraz chęci, spędzania czasu na wyprawach np. pieszych. Jeśli nie chcesz poświęcić czasu, to nic z tych obserwacji nie będzie. Podstawą świetnej zabawy podczas obserwacji ptaków, jest oczywiście chęć jej prowadzenia.

Czas odłożyć telefon komórkowy i udać się na długi piękny spacer. Na początku wybierz się do parku w swoim mieście, usiądź na ławce i zacznij wsłuchiwać się w śpiew ptaków. Postaraj się zaobserwować ich pojawianie się w o taczającej ciebie przyrodzie.

Jeśli odczuwasz przyjemność i chcesz poznać świat ptaków z bliska, czas pomyśleć nad ekwipunkiem potrzebnym do realizacji naszego nowego hobby.

Field recording, czyli nagrywanie dźwięków otoczenia w terenie. To również niesamowita przygoda, oraz sposobność do nagrywania np. ptaków.

Wygodne buty i ubranie

Nie ma nic gorszego, niż być nieprzygotowanym na otoczenie, w którym chcemy oglądać ptaki. Jednym z ważniejszych elementów, będzie tu odpowiedni ubiór oraz wygodne buty.

Nasz ubiór powinniśmy dostosować do warunków jakie panują w miejscu, do którego się udajemy. Ważne by było ono wygodne oraz dawało nam komfort termiczny. Warto również przygotować się na sytuacje załamania pogody, więc wodoodporna peleryna powinna trafić do naszego plecaka.

Ubrania powinny być w stonowanych kolorach, przypominających otoczenie. Jeśli wybieramy się np. do lasu kolor zielony jest wskazany.

Buty wygodne, wodoodporne i nieobcierające nas. Obserwacja ptaków to często wielogodzinne spacery, więc i buty powinny nam w tym pomagać.

Lornetka do obserwacji ptaków

Lornetka to kolejny element bardzo ważny podczas obserwacji. Powinniśmy wybrać najlepszą lornetkę, na jaką nas stać. Jeśli obserwacja ptaków, ma zostać twoim hobby to narzędzia powinny nam pomagać.

Na początek rozejrzyj się za lornetką 10×42 lub 10×50. Ta pierwsza będzie lżejsza i wygodniejsza na długie wycieczki. Model o świetle x50 będzie za to jaśniejszy podczas obserwacji wczesnym rankiem lub po zachodzie słońca.

Obserwacja ptaków jest milsza, gdy możemy oglądać je w powiększeniu i tu potrzebna nam lornetka. Pomoże to w zidentyfikowaniu obserwowanego okazu. Szczególnie gdy interesują nas małe ptaki, dobra lornetka pomoże nam w obserwacji.

Na początek przyzwoitą lornetkę kupimy w cenie 500-700zł. Proponujemy model 10×42, jest on kompaktowy i idealnie sprawdza się w obserwacji ptaków. Jeśli nowe hobby nas pochłonie na całego, możemy wybrać droższe lornetki.

Aparat fotograficzny

Czasem chcemy zabrać ze sobą obrazy pięknych ptaków, które oglądaliśmy. Czy to do późniejszej identyfikacji, dla siebie samych lub by podzielić się z najbliższymi. Tu przyda się aparat fotograficzny.

Pamiętajmy, iż ptaki często znajdują się w sporej odległości od nas. Przyda się zatem dobrej jakości teleobiektyw. Warto by nasz aparat oferował bardzo dobry autofocus oraz dużą liczbę klatek na sekundę.

Fotografowanie ptaków to chwytanie bardzo ulotnego momentu. Nie jest to najprostsza fotografia i często musimy się jej uczyć latami. Ale nie ma co się poddawać, z każdym kolejnym zdjęciem będzie nam coraz łatwiej.

Obserwacja ptaków przez nagrywanie dźwięków

Oczywiście nie musimy się ograniczać do lornetki i aparatu fotograficznego. Dobrym pomysłem jest oczywiście, nagrywanie dźwięków zwierząt i otoczenia w tym również ptaków. Jakie okazy uda się nam zaobserwować okiem, a jakie nagrać za pomocą naszego recordera?

Często w jednym miejscu uda się nam zrobić zdjęcia 2-3 ptakom, ale nagramy śpiewy znacznie większej ich liczbie. Dla nas przygoda z obserwacją ptaków, ma być dopełnieniem dźwięków przyrody, które kochamy nagrywać.

Jeśli nagrywacie mikrofonami kierunkowymi, na wyprawy warto wybrać się w 2-3 osoby, tak by każdy członek grupy miał własne funkcje. Jedna osoba robi zdjęcia, druga nagrywa dźwięk. Będzie to dużo prostsze, aniżeli realizować całość materiału samemu. Warto również zainstalować sobie darmową aplikację do rozpoznawania ptaków: https://birdnet.cornell.edu/

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *