Ten mikrofon na rynku pojawił się już jakiś czas temu. Niby mikrofon studyjny, ale Lewitt LCT 540 SUBZERO to świetny wybór dla osób chcących nagrywać dźwięki otoczenia w Stereo. Możemy do nagrań terenowych wykorzystać zestaw oparty na dwóch lub czterech mikrofonach.
Lewitt LCT 540 SUBZERO – ekstremalnie niskie szumy własne
Lewitt Audio LCT 540 S – studyjny wielkomembranowy mikrofon pojemnościowy z niesamowicie niskim poziomem szumów własnych oraz potężną dynamiką brzmienia. Na pierwszy rzut oka, jest to mikrofon idealny do studia, ale już nie koniecznie w teren. Nic bardziej mylnego, na bazie tych mikrofonów powstało wiele świetnych nagrań terenowych.
Praca mikrofonu a wilgotność otoczenia
Warto jednak wiedzieć, że wielka membrana to również możliwość wystąpienia problemów z nagraniami szczególnie w wilgotnym środowisku (podczas deszczu, w trakcie deszczu, z rana z rosą). Niestety jest to charakterystyka mikrofonów o dużych membranach. Coś za coś – albo niskie szumy, albo odporność na warunki atmosferyczne.
Po pracy w trudnych warunkach (wilgotność), mikrofony musimy poddać kompletnemu osuszaniu. Dobrze jest przechowywać je z torebkami chłonącymi wilgotność, to pozwoli nam dłużej cieszyć się sprzętem.
Zastosowanie mikrofonów Lewitt LCT 540S
Najczęściej wykorzystywane są w zestawie 2x lub 4x (IRT Cross setup). Jeśli interesujesz się nagraniami przestrzennymi otoczenia (natury) – tu znajdziesz informacje o IRT Cross opartej o 4x LCT540S.
Najciekawszy jest fakt, iż mikrofon świetnie daje sobie radę w środowisku o dużej wilgotności. Oczywiście, musimy dbać o mikrofon takiej konstrukcji, ale czy lato czy zima nasze nagrania będą poprawne.
Lewitt LCT 540 SUBZERO to duży mikrofon, co oznacza, że zestaw do noszenia będzie nieporęczny. Nie każdy zdecyduje się na takie rozwiązanie, ale efekty mówią same za siebie.
Czy warto nosić taki zestaw? Sami musimy zadać sobie pytanie, jak istotna jest dla nas jakość naszych nagrań i czy chcemy poświęcić mobilność na rzecz jeszcze lepszych plików audio?
Lewitt LCT 540S – topowy mikrofon wielkomembranowy o ultra niskich szumach własnych.
Lewitt LCT 540S co w zestawie?
Lewitt LCT 540 SUBZERO sprzedawany jest w zestawie z twardą skrzynką transportową. Ułatwi to przechowywanie mikrofonu jak i bezpieczny transport na miejsce nagrań. Oczywiście, ze względu na wielkość, nie jest to kompaktowy zestaw (szczególnie, gdy zabieramy cztery sztuki).
Oczywiście, jeśli szukasz świetnego zestawu, który daje bardzo dobre nagrania – to warto pomyśleć o tych mikrofonach.
Specyfikacja Lewitt Audio LCT 540S
- Typ: pojemnościowy, polaryzowany zewnętrznie
- Akustyczna zasada działania: przetwornik ciśnieniowo-gradientowy
- Średnica membrany: 25,4 mm, 1 cal
- Charakterystyka kierunkowa: kardioida
- Czułość: 41 mV/Pa, -28 dBV/Pa
- Szum własny: 4 dB (A)
- Max. SPL dla 0,5 % THD: 136 dBSPL, wstępne tłumienie 0 dB
- Stosunek sygnału do szumu: 90 dB (A)
- Zakres dynamiczny: 132 dB (A)
- Filtr PAD:
- 0 dB
- -6 dB
- -12 dB
- Filtr dolnozaporowy:
- liniowy
- 80 Hz (6 dB/oktawę)
- 160 Hz (6 dB/oktawę)
- Wewnętrzna impedancja: 68 Ω
- Napięcie zasilania: 48 V ± 4 V
- Zużycie bieżące: 3,6 mA
- Złącze: pozłacany 3-pinowy XLR
- Wymiary mikrofonu: 158 x 52 x 36 mm
- Waga netto mikrofonu: 371 g
Alternatywa dla Lewitt LCT 540 SUBZERO
Lewitt nie jest tanim mikrofonem, ale na szczęście jest o połowę tańsza alternatywa! Patrząc na poziom hałasu własnego czyli 4dB(A) nie ma tak wiele ciekawych opcji! Na szczęście na rynku wylądował Rode NT1 5Gen – mikrofon bardzo porównywalny do Lewitt LCT540S z równie niskim szumem własnym! Tak, najnowszy Rode NT1 5 generacji posiada również 4dB(A) self nosie!
Otrzymujemy porównywalny mikrofon do 540’tki w cenie około 1444zł za sztukę!
Co najlepsze Rode NT1 brzmi równie świetnie jak mikrofon Lewitt LCT540S. Nowy mikrofon od Rode jest bardzo pozytywny, posiada bardzo płaską charakterystykę i naturalny dźwięk.
Jeśli kompletujesz zestaw pod IRT Cross potrzebujesz, aż 4 mikrofony. Patrząc na cenę, cały zestaw bazujący na nowym NT1 będzie o połowę tańszy (około 6000zł kontra 11600zł).
Nie wiesz jakie mikrofony wybrać? Zobacz nasz kompletny spis najlepszych mikrofonów do nagrań dźwięków otoczenia i przyrody.