Jak nagrać czyste dźwięki deszczu? Temat nagrań szumu deszczu czy grozy burzy jest bardzo popularny. Ale nagrywanie deszczu w terenie nie jest prostym zadaniem. Dziś podpowiemy jak w prosty i bezbolesny sposób podejść do realizacji takiego nagrania.
Poznaj teren i zaplanuj nagrywanie
Nie ma nic gorszego jak nagrywanie deszczu w biegu bez wcześniejszego przygotowania. Jeśli chcemy nagrać dźwięk samego deszczu bez „przeszkód terenowych”, to musimy dobrze poznać teren.
Wszelkiego typu budynki, rynny, dachy czy samochody, będą w pewien sposób zniekształcały dźwięk deszczu. Idealnym miejscem może być las czy pole. Chyba, że na naszym nagraniu chcemy miejski charakter dźwięku, to oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by właśnie w mieście tworzyć nasze nagrania.
Jak nagrać czyste dźwięki deszczu?
Nie pozwól na bezpośrednie padanie na sprzęt. Zadbaj o naturalne zadaszenie oraz odpowiednie zabezpieczenie przed wodą i wilgocią. Ustaw odpowiednio rejestrator w osłoniętym miejscu. Sprawdź czy masz dobrze ustawione wartości na gain.
Zabezpiecz swój sprzęt przed wodą!
Jeśli nagrywasz w deszczu lub przy dużej wilgotności musisz zabezpieczyć swój sprzęt przed wodą. Nie od dziś wiadomo, że woda jest wrogiem elektroniki. Nasze rejestratory, kable i mikrofony nie lubią dużej wilgotności.
Bezpośrednio padający deszcz na nasz sprzęt jest niewątpliwie zapowiedzią awarii. Mikrofony i rejestratory potrafią kosztować wiele. Szkoda by deszcz pozbawił nas sprzętu za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Już w momencie planowania nagrania pomyśl jak zabezpieczysz swój sprzęt?
Dobrze sprawdzają się tutaj wodoodporne worki lub profesjonalne wodoodporne torby audio. Dodatkowo warto nasz sprzęt schować pod naturalnym zadaszeniem.
Naturalne zadaszenie nad sprzętem
Deszcz padający na metalowy dach, daje nam w nagraniu specyficzny dźwięk deszczu. To samo się dzieje jeśli zdecydujemy się nas sprzęt schować pod fiolą lub pozwolić wodzie na bezpośrednie spadanie na naszego Blimpa.
Blimp mikrofonowy będzie przydatny w zniwelowaniu podmuchów wiatru ale niestety nie pomoże nam w nagraniu czystego dźwięku. Deszcz padający na osłonę mikrofonu nagra się w formie pustego dudnienia, co nie pozwoli nam nagrania deszczu bez zniekształceń.
Najlepiej utworzyć „naturalne” zadaszenie z liści i gałązek występujących w najbliższym otoczeniu. Tak zbudowany szałas, daje naturalny dźwięk, który nie rozprasza naszego słuchacza.
Po co nagrywać dźwięk deszczu?
Na przykład by lepiej spać. Bo szum deszczu pomaga nam w lepszym zasypianiu i spaniu. Możemy również takie dźwięki wykorzystać w produkcji filmowej, gier czy jako tło do muzyki relaksacyjnej. Zastosowań dźwięków deszczu jest naprawdę dużo.
Dźwięki deszczu są jednym z najpopularniejszych elementów natury nagrywanych w celach relaksu. Są nawet specjalne nagrania w formacie MP3 do ściągnięcia. Pomagają one szybciej zasnąć lub są wykorzystywane jako tło do pracy.
Dźwięk padającego deszczu pomaga nam się zrelaksować, więc nic dziwnego, że tak wiele osób poszukuje właśnie tego typu nagrań. My również nagrywamy i udostępniamy dźwięki padającego deszczu w mieście.