Nagrania terenowe – podpowiadamy jak i czemu warto zacząć swoją przygodę z Field Recording. Od pomysłu na nagrania po proces twórczy i obróbkę. Bo tego typu zajęcie jest świetnym sposobem na relaks i spędzanie wolnego czasu. A dla miłośników przyrody niezapomniana rejestracja dźwięków otaczającej natury.
Nagrania terenowe – czym jest Field Recording?
Field recording – to wszystkie nagrania dźwięku w terenie – poza studiem nagraniowym. Takim nagraniem będzie np. nagranie ptaków, lasu, rzeki, uliczy czy skrzyżowania. Również wszelkie nagrania w plenerze – jeśli nagrywamy koncert w hali czy kościele, to nadal będą to nagrania terenowe.
Tak więc jeśli tylko opuścimy sterylne studio nagrań, każde inne nagrania będą uznawane za nagrania terenowe. Nie zależnie, czy chodzi tu o nagrania na dworze czy w pomieszczeniach. Nagrania w pociągu, samolocie, a nawet łodzi podwodnej będą nadal nagraniami terenowymi.
Po co nagrywać dźwięk w terenie?
Tu oczywiście musisz samemu odpowiedzieć sobie na to pytanie. Czemu pragniesz wejść w świat rejestrowania dźwięków otoczenia, przyrody lub projektowych. Możliwości pracy z dźwiękiem w terenie jest nieskończona liczba i tylko od naszej wyobraźni zależy gdzie zawędrujemy z mikrofonem.
Przykładowe zastosowanie nagrań terenowych:
- nagrania pejzażu dźwiękowego – czyli otoczenia do dalszego wykorzystania w różnych projektach.
- nagrania efektów specjalnych – wybranych dźwięków, które możemy zastosować np. do muzyki, gier, filmu
- nagrania ścieżek mówionych i śpiewanych – czy to do rejestracji koncertów muzycznych, ale również wywiadów (wykorzystywane w przemyśle muzycznym, filmowym, radio i telewizji).
- nagrania zwierząt – z odseparowaniem konkretnych dźwięków zwierząt (np. jednego rodzaju ptaka).
Nasza przygoda z nagrywaniem zaczęła się od chęci rejestracji ptaków. Interesuje nas od dawna świat dźwięków leśnych szlaków. Dźwięk miał być uzupełnieniem naszych działań w strefie fotografii i filmu (amatorsko i hobbystycznie).
Dodatkowo kochamy podróżować w różnych formach i chcieliśmy lepiej rejestrować dźwięk z naszych podróży. Czy to samochodem czy na kanu lub kajaku. Rejestrujemy dźwięki przyrody i otoczenia bo kochamy dźwięki z terenu.
Nagrania terenowe – jak zacząć?
Zakładamy, że posiadasz już potrzebny sprzęt do nagrań (jeśli nie, więcej o sprzęcie na końcu artykułu). Gdy sprzęt gotowy, musimy zaplanować nasze nagranie. Co będziemy nagrywać, jaką porą dnia lub nocy, jakie warunki atmosferyczne mogą wystąpić?
Dodatkowo warto zaplanować, czy nasz sprzęt zostawiamy na okres nagrywania bez nadzoru czy jednak, będziemy cały czas w pobliżu?
Często podczas nagrań terenowych wykorzystuje się tak zwane „dropy”, czyli rejestrator dźwięku z mikrofonami w małym opakowaniu, porzucone na dłuży czas w miejscu nagrań. Taki zestaw warto przygotować przed uszkodzeniem spowodowanym np. zalaniem czy uszkodzeniami fizycznymi przez zwierzęta. A jeśli chodzi o zwierzęta, to nie tylko dużych należy się obawiać – nasz cenny rejestrator czy mikrofony mogą zostać uszkodzone np. przez mrówki.
Od przemyślenia co chcemy nagrywać. Gdy już wiemy co, warto również przeanalizować jak będziemy to nagrywać. A może nasz projekt wymaga od nas bardzo specjalistycznej wiedzy lub sprzętu?
Bo możemy nagrywać tak wiele, ale również warto poznać co i jak chcemy nagrać. Dobre zaplanowanie jest istotnym aspektem przygotowania konkretnego projektu. Bez pomysłu i chęci nie uda się nagrać dobrego materiału.
Oczywiście, czasem możemy się po prostu powłóczyć po okolicy i poszukać ciekawych dźwięków. Tu również zdarzają się miłe niespodzianki.
Chcesz nauczyć się nagrywać dźwięk? Zapraszamy na indywidualne warsztaty z nagrań dźwięku natury, ptaków i innych nagrań dźwięków w terenie.
Kompletujemy sprzęt do nagrywania dźwięku
Oczywiście od skompletowania sprzętu. Warto pomyśleć o zakupie prostego i niedrogiego rejestratora dźwięków. Dobrze jest również wybrać model zapisujący nasze nagrania w jak najwyższej jakości WAV.
Dobrym pomysłem będzie wybranie urządzenia nagrywającego w Stereo. Możemy znaleźć sporo używanych urządzeń, które idealnie pomogą nam w rejestrowaniu dźwięków otoczenia.
Oprócz rejestratora musimy zaopatrzyć się w przyzwoite słuchawki stereo. Najlepiej nauszne o budowie zamkniętej (lepsze odseparowanie od otoczenia).
Po skompletowaniu sprzętu warto wybrać się na wycieszę w poszukiwaniu dźwięków. A im nasz rejestrator jest mniejszy tym łatwiej będziemy mogli z nim podróżować. A gdy nasze hobby rozwinie się w coś więcej, pomyśleć możemy o droższym sprzęcie z wyższej półki.
Zapraszamy również do przeczytania naszej publikacji: Jak nagrywać dźwięki otoczenia i przyrody.
Poznaj swój sprzęt
Dobre poznanie sprzętu to podstawa. Z czasem będziesz wiedzieć jak w różnych sytuacjach zachowują się mikrofony. Również poznasz możliwości swojego rejestratora oraz poznasz oprogramowanie do edycji dźwięku.
Wiedzę przyswajaj w swoim tempie i nie bój się eksperymentować. Często zwariowane i nowe pomysły dają jeszcze ciekawsze efekty na nagraniach.
Pierwsze miesiące, będziemy mogli poświęcić na poznanie naszego recordera i mikrofonów. Nauczysz się korzystać z właściwych ustawień dla danej sytuacji. Z nagrywaniem dźwięków nie jest liniowym zajęciem. Nasz sprzęt sam nie nagrywa, musisz się niestety nauczyć podstaw rejestracji i obróbki dźwięku.
Nagrania terenowe czyli poznaj lepiej otoczenie
Każde nowe miejsce to kolejne wyzwanie dla osoby nagrywającej. Czasem będziemy zmuszeni coś zmienić by końcowe nagranie wyszło dokładnie jak tego pragniemy. Zadbaj również o zabezpieczenie swoich mikrofonów przed wiatrem. Nieoczekiwany podmuch, może zniszczyć nawet najlepsze nagranie.
Im większe doświadczenie zdobędziemy, tym kolejne nagrania będą dla nas łatwiejsze. Na samym początku popełnisz sporo błędów, ale każde nawet słabe nagranie daje dużo zabawy. Słyszysz i pamiętasz, gdzie było zrobione nagranie. Słuchanie i obrabianie jest nieodzownym zajęciem każdego miłośnika nagrań.
Co nagrywać w terenie i kiedy?
Dosłownie wszystko! Tak, tu nie ma ograniczeń i możemy nagrywać co tylko chcemy. Idziesz na spacer do lasu i tyle pięknych zwierząt możesz nagrać. Chodzisz po mieście i rejestrujesz piękne dźwięki miejskiego życia.
Gdy znudzi się miasto, możesz spakować do torby sprzęt i pojechać do lasu. A gdy jedziesz na wakacje zabrać swój rejestrator w podróż. Nie ma praktycznie ograniczeń – nagrywamy kiedy mamy ochotę i co mamy ochotę.
A może chcesz zacząć, tworzyć efekty specjalne? Do gier a może nawet filmu! Nagrywanie jest fantastycznym zajęciem, bo każdy z nas może znaleźć coś ciekawego dla siebie.
Nagrania dźwięków miasta – kiedy?
Nagrania terenowe w mieście to świetny sposób na rozpoczęcie naszej przygody z sound recordingiem. Takie nagrania możemy prowadzić niemal o każdej porze dnia. Dobrym pomysłem, jest przygotowanie nagrań z jednego wybranego miejsca o różnych godzinach. Fajnie jest porównać, jak wyglądają dźwięki podczas normalnego dnia, jak w nocy a jak np. podczas świąt gdy jest zmniejszony ruch samochodów oraz pieszych.
Nagrania w lesie – kiedy prowadzić?
Jeśli chcemy pracować w lesie, warto przygotować się nie tylko z zakresu samej topografii ale również zwierząt, które tam występują. Generalnie noc jest lepszą porą do nagrywania natury, nie tylko ze względu na ciekawe nocne „życie” ale również na mniejsze zanieczyszczenia powodowane przez człowieka.
Jeśli decydujemy się nagrywać w dzień, możemy być zawiedzeni ilością śmieci w eterze. Może to być głośny ruch z autostrady, przeloty samolotów, zwiększony ruch pociągów etc. Jeśli pragniemy nagrywać niezmąconą przyrodę, warto sprawdzić jeśli to możliwe naszą miejscówkę wcześniej. Szkoda wybrać się w teren z toną sprzętu – a tu okazuje się, że nagrania nie będą się nadawały do wykorzystania.
Jak wielkie mieliśmy kiedyś zdziwienie, gdy po dwugodzinnej podróży do lasu, okazało się, że w słuchawkach wyraźnie słyszymy głośny szum aut na autostradzie. Nasz plan o pięknych nagraniach dźwięku lasu, runął i musieliśmy przenieść się w inne miejsce oddalone o kolejne kilkanaście kilometrów marszu.
Jak pakować się na nagrania terenowe?
Jeśli wybieramy się w teren warto przygotować się odpowiednio do miejsc nagrań i warunków. Pomijając odpowiednią odzież, warto zabrać ze sobą dodatkowy sprzęt „turystyczny”. Inaczej spakujemy się na nagrania w mieście a inaczej w lesie czy górach.
Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poradnik dotyczący nagrań terenowych w lesie – czyli co zabieramy na wyprawę do lasu. Zobacz nasz artykuł: Co zabrać na nagrania terenowe w lesie?
Dołącz do nas, dziel się nagraniami!
Dołącz do naszych grup dyskusyjnych, a jest ich kilka. Każdy znajdzie coś dla siebie. A w grupie jest raźniej, oraz jest większa motywacja do nagrywania zapraszamy więc do grupy dla nagrywających dźwięki natury. oraz grupy poświęconej ogólnie nagraniom terenowym.
W pierwszej grupie chcemy rozwijać informacje odnośnie nagrywania dźwięków przyrody i zwierząt. Druga grupa jest bardziej ogólna i skierowana do wszystkich nagrywających w terenie.
Oczywiście zachęcamy do wrzucania linków do swoich nagrań na grupy, dzielenia się wiedzą i szeroko pojętej koleżeńskiej współpracy.
Potrzebujesz nagrania terenowe? Realizujemy nagrania terenowe na zamówienie.
[…] A jeśli interesują Ciebie pejzaże dźwiękowe, zobacz jak zacząć przygodę z nagraniami terenowymi. […]