Mikrofony kardioidalne to mikrofony, które zbierają dźwięki z dużym wzmocnieniem z przodu i z boków, ale słabo z tyłu. Nazwa mikrofonów kardioidalnych pochodzi od faktu, że ich kierunkowy odbiór dźwięku ma w przybliżeniu kształt serca. Idealnie sprawdzają się do nagrań dźwięków otoczenia czy przyrody.
Mikrofony kardioidalne są używane w zastosowaniach, w których dźwięk musi być odbierany z przodu i po bokach, ale nie z tyłu. Przykładem tego może być występ muzyczny, w którym wokalista może śpiewać z przodu, zespół grający na instrumentach po bokach, a publiczność widzów z tyłu. W takim scenariuszu może być pożądane tylko nagrywanie muzyki, wokalisty z przodu i zespołu po bokach, ale nie publiczności z tyłu.
- Polaryzacja kardioidalna jest najbardziej czuła na osi przy 0° (gdzie skierowany jest mikrofon).
- Wzorzec kardioidalny jest o połowę mniej czuły (-6 dB) na boki przy 90° i 270°.
- Wzorzec kardioidalny ma zasadniczo półkulisty kąt akceptacji (w oparciu o 180° rozpiętość pomiędzy dwoma punktami -6 dB).
- Wzorzec kardioidalny posiada punkt zerowy braku czułości przeciwny do kierunku, w którym jest skierowany przy 180°.
W przypadku nagrań terenowych mikrofony kardioidalne są najczęściej używane w dopasowanych parach w konfiguracjach stereo X-Y, A-B i ORTF.
Mikrofon kardioidalny do nagrań terenowych
To właśnie mikrofony kardioidalne są prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem wykorzystywanym w nagraniach terenowych. Jak już wspomniano w terenie wykorzystuje się je głównie w parach. Są one ustawione w konfiguracjach stereo, gdzie najpopularniejszymi są X-Y, A-B oraz ORTF.
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z nagraniami terenowymi, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie zakup pary stereo właśnie kardioidalnych. Na początek proponujemy zabawę w konfiguracji X-Y oraz A-B.
Posiadanie dwóch mikrofonów, da największą wolność w ustawianiu konfiguracji oraz zabawy z dźwiękiem. Oczywiście i nasz rekorder musi posiadać minimum dwa wejścia (najlepiej XLR z fantomem – zasilaniem 48V). Większość najpopularniejszych oraz najlepszych mikrofonów wykorzystuje wejście z wtyczką XLR oraz zasilaniem. Wyjątkiem mogą być małe mikrofony krawatowe, wykorzystujące wejście mini-jack. Chodź i tu większość modeli występuje również z wtyczką XLR.
Najpopularniejsze mikrofony kardioidalne
Poniżej znajdziesz zestawienie popularnych mikrofonów wykorzystywanych zarówno w nagraniach terowych (przyroda, miasto, otoczenie), jak i podczas nagrań instrumentów i wokalu. W zestawieniu znalazły się zarówno najtańsze rozwiązania na rynku jak i najlepsze, a co za tym idzie w cenie premium.
Wybierając pierwsze mikrofony, powinniśmy zainteresować się modelem o jak najmniejszym szumie własnym, co pomoże w rejestracji pięknych i czystych dźwięków, bez zbędnych szumów. Jest to szczególnie istotne podczas nagrań przyrody w tym ptaków, gdzie staramy się nie odszumić nagrań.
Tanie mikrofony kardioidalne
T.bone SC 140
Chyba najtańsza para mikrofonów kardioidalnych w naszym zestawieniu. Oprócz okazyjnej ceny posiadają one również bardzo niskie szumy własne, zaledwie 9.2dbA.
Bardzo niska cena za set stereo (650-700zł) sprawia, że warto zaopatrzyć się w taki zestaw. Nie będzie nam go szkoda, by wykorzystać w najtrudniejszych warunkach (np. podczas deszczu czy śniegu).
sE Electronics sE8
SE Electronics sE8 oferuje niesamowitą wartość w stosunku do swojej ceny.
Z 13 dBA szumu własnego, są one w stanie uchwycić najcichsze dźwięki otoczenia z bardzo małą ilością syczenia.
Dopasowana para mikrofonów sE8 zawiera również belkę stereo, uchwyty mikrofonowe, piankowe osłony przeciwwietrzne i ładny futerał.
Audio-Technica AT4021
Jedne z fajniejszych mikrofonów budżetowych. Aktualnie nie są już sprzedawane w parze Stereo, kupując musimy kupić 2 osobne mikrofony. Szum własny to 14 dBA.
W zestawie nie dostaniemy belki stereo, którą również musimy dokupić lub zrobić samemu.
Bardzo przyzwoite mikrofony (ok. 3500zł za parę) z dobrym współczynnikiem szumów własnych na poziomie.
Profesjonalne mikrofony kardioidalne
Jeśli wykonujemy nasze nagrania zawodowo, warto rzucić okiem na najlepsze mikrofony na rynku. Oczywiście za jakość premium, przyjdzie nam również zapłacić premium. Zestawy stereo dwóch mikrofonów często kosztują 15 tyś złotych i więcej.
Idealne do pracy zawodowej (również w terenie), chodź dla wielu osób nie jest to uzasadniona cena. Oczywiście nasze nagrania będą bardziej naturalne, czystsze a mikrofony poradzą sobie lepiej np. w wilgotnym środowisku. Czy chcemy wydawać tyle na mikrofony, to już pytanie, które musimy sobie zadać sami.
Sennheiser MKH 8040
Sennheiser MKH 8040 to prawdopodobnie najlepsze dostępne obecnie kardioidalne mikrofony pojemnościowe.
Zaledwie 13 dBA szumu własnego.
Wyposażone w kondensatory RF-biased są odporne na wilgoć, co czyni je najlepszym wyborem do nagrywania krajobrazów dźwiękowych natury.
Są również niezwykle małe, co pozwala na użycie pary w konfiguracji stereo wewnątrz jednego blimpa.
To tylko niektóre mikrofony kardioidalne. Więcej o ciekawych mikrofonach znajduje się w artykule: Mikrofony do nagrywania dźwięków otoczenia. Zawarto w nim nie tylko więcej ciekawych mikrofonów Cardio, ale ogólne zestawienie podstawowych mikrofonów do nagrań otoczenia, przyrody, zwierząt.