Najprościej rzecz ujmując hydrofon to mikrofon przystosowany do nagrywania dźwięku pod wodą. To wodoodporny mikrofon na długim przewodzie, pozwalający nagrywać dźwięki np. w rzekach, jeziorach, morzach i oceanach. Może on służyć do nagrywania dźwięków sztucznych jak i zwierząt podwodnych.

Czym jest hydrofon?

Hydrofon to mikrofon służący do odbierania dźwięków rozchodzących się w płynach. Co oznacza, że możemy nagrywać wodę, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by nagrywać inne płyny oraz dźwięk w nich się pojawiający. Hydrofony często wykorzystywane są do tworzenia ciekawych efektów dźwiękowych.

Najpopularniejsze hydrofony współpracują z recorderami i wymagają zasilania fantom. Podczas użycia, z jednej strony przewód podłączony jest do rejestratora, który nagrywa dźwięki a sam hydrofon zanurzamy do wody (na przewodzie). W ten sposób zanurzony mikrofon zbiera dźwięki z wody, które oczywiście nagrywamy.

Jak można wykorzystać hydrofon?

Hydrofony często są wykorzystywane jako dopełnienie ścieżki dźwiękowej. Oto kilka przykładów wykorzystania w filmie oraz nagraniach terenowych:

  • Podwodne efekty specjalne – Sceny filmu/serialu kręcone pod wodą – często wykorzystuje się hydrofon do nagrania efektów dźwiękowych, pasujących do scen pod wodą. Czy to np. wpadające auto do rzeki, bohater wpadający do wody, etc.
  • Dodatkowe dźwięki na ścieżce – np. podczas nagrywania dźwięków płynącej rzeki. Ścieżkę z hydrofonu możemy dołożyć w postprodukcji do nagrań płynącej wody. Czy to jako dopełnienie czy jako główny element nagrania.
  • Podczas badań środowiskowych – np. w portach czy w miejscach gdzie żerują podwodne zwierzęta.
  • Podczas nagrań podwodnych filmów – gry kręcimy podwodne filmy, hydrofon może być naturalnym uzupełnieniem ścieżki dźwiękowej. Bardzo często profesjonalne podwodne obudowy, mają przygotowane wejścia do podłączenia hydrofonu.

Hydrofon definicja

Co to jest HYDROFON: przetwornik dźwiękowy albo ultradźwiękowy działający jako podwodny nadajnik albo odbiornik; jedna ze składowych części urządzeń do łączności podwodnej.

Hydrofon z rejestratorem

Czasem chcemy nagrać dźwięki w długim czasie, tu przydatny jest hydrofon połączony z rejestratorem. Urządzenie takie, może rejestrować podwodny dźwięk, bez udziału zewnętrznego recordera oraz bez nadzoru. Wyobraźmy sobie, że nagrywamy dźwięki podwodnych ssaków i że występują one w danym miejscu przez dłuższy czas.

Dodatkowo, nie chcemy samemu nurkować lub korzystać z hydrofonu na kablu. Jeśli nasze źródło dźwięku występuje na dużej głębokości i z dala od brzegu warto rozważyć porzucenie urządzenia w odpowiednim miejscu i odebranie go po pewnym czasie. Potrzebujemy zatem hydrofon z rejestratorem (np. urządzenie UREC 384k).

Popularne Hydrofony

Na rynku jest wiele hydrofonów. Nie ma tu złego czy dobrego urządzenia. Zupełnie inny hydrofon będzie wykorzystany na dużych głębokościach i w rozwiązaniach naukowych/przemysłowych, a prawdopodobnie po inny sięgniemy do nagrań amatorskich.

Hydrofony nie należą do tanich urządzeń. Najlepsze urządzenia tego typu kosztują nie rzadko 10 tyś złotych i więcej. Jeśli poważnie myślisz o nagraniach podwodnych to zakup dobrego hydrofonu jest uzasadnione.

Aquarian Audio H2d Hydrophone

Aquarian Audio H2d Hydrophone

Jedno z popularniejszych urządzeń na rynku. Kompaktowy wymiar i bardzo dobra jakość dźwięku. Hydrofon AA H2d

UREC 384k – Rejestrator dźwięków do nagrań podwodnych

Hydrophone UREC 384k

Gdy potrzebujesz hydrofon + rejestrator w jednym małym opakowaniu. Rejestrator dźwięków do nagrań podwodnych

Zapraszamy na nasze szkolenia z pracy z hydrofonem. Jeśli chcesz spróbować swoich sił przy nagraniach dźwięków wody, to to szkolenie może być świetnym wstępem.

Szkolenia i warsztaty z nagrań hydrofonem

Chcesz poznać hydrofony? Zapraszamy na szkolenia z nagrań przy użyciu hydrofonu.

Zapraszamy na warsztaty

Zapraszamy na nasze Warsztaty z nagrań terenowych. Podczas kursu zgłębimy nie tylko praktyczne aspekty obsługi sprzętu, ale także wnikniemy głębiej w sztukę słuchania i interpretacji otoczenia dźwiękowego.

Wesprzyj Archiwum dźwięków przyrody

Jeśli podobał Ci się ten post i chciałbyś wesprzeć Ambient Soundmap oraz projekt nagrania archiwum dźwięków przyrody rozważ "postawienie nam kawy" lub Zostań Patronem.

Patroni otrzymują dostęp do ukrytych nagrań dźwiękowych oraz do ciekawych publikacji o nagraniach terenowych, których nie znajdziesz nigdzie indziej w internecie.

Jeśli nie jesteś w stanie wesprzeć strony finansowo, podziel się tym postem z innymi lub zostaw komentarz poniżej, dając mi znać, że podobał Ci się ten post! Oba te sposoby są darmowe i pomagają w rozwoju strony. Dziękujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *